Nie można zapominać, że pacjentami fizjoterapeutów są także osoby ubezwłasnowolnione lub takie, które z uwagi na swoje dobro wymagają ubezwłasnowolnienia. Dotyczy to szczególnie osób upośledzonych umysłowo oraz chorych psychicznie. One też mają swoje prawa jako pacjenci, a obowiązkiem każdego fizjoterapeuty jest ich przestrzeganie.
Podstawowym skutkiem ubezwłasnowolnienia przewidzianym przez prawo jest pozbawienie lub ograniczenie zdolności do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych to możliwość wywoływania własnym działaniem skutków prawnych. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności i mają ją osoby tzw. dorosłe oraz nieubezwłasnowolnione. Natomiast ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli 13 lat, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo. Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły 13 lat oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.
Tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych może sama o sobie decydować, swobodnie zawierać umowy, dysponować majątkiem, decydować o swoim zdrowiu i ewentualnym leczeniu oraz rehabilitacji.
REKLAMA
Co to jest ubezwłasnowolnienie i kiedy może nastąpić?
Ubezwłasnowolnienie oznacza pozbawienie lub ograniczenie zdolności do czynności prawnych konkretnej osoby fizycznej w wyniku orzeczenia sądu. Instytucja ubezwłasnowolnienia jest uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 13, 16), a procedura sądowa orzekania o nim w Kodeksie postępowania cywilnego (art...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!