Odpowiedni poziom siły mięśniowej jest istotnym czynnikiem warunkującym prawidłową postawę ciała, a także wydolność i sprawność fizyczną człowieka. Długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej oraz brak regularnej aktywności zaburzają prawidłową pracę mięśni, a tym samym predysponują do powstawania wad postawy oraz dolegliwości bólowych kręgosłupa [1].
Mięśniowe zaburzenia posturalne spowodowane dysfunkcjami mięśniowymi są najczęściej spotykanymi przypadkami w praktyce fizjoterapeutycznej. Jednym z najważniejszych elementów terapii jest zlokalizowanie struktur wywołujących zaburzenie i postawienie trafnej diagnozy. Odpowiednim narzędziem diagnostycznym pozwalającym precyzyjnie zaplanować postępowanie fizjoterapeutyczne pacjentów jest badanie postawy ciała przy użyciu Diers.
REKLAMA
Budowa i funkcja centrum stabilizacji tułowia
Centrum stabilizacji ciała człowieka można porównać do skrzynki, której przednia ściana jest utworzona przez mięśnie proste i skośne brzucha, tylna ściana przez mięśnie przykręgosłupowe i pośladkowe, od góry zamknięta jest przez przeponę, a od dołu przez mięśnie dna miednicy [7]. Wewnątrz tej skrzynki przebiega 29 par mięśni, które wspólnie stabilizują cały kompleks biodrowo-lędźwiowo-miedniczny [10]. W przypadku braku pełnej wydolności tych mięśni kręgosłup człowieka wykazywałby niestabilność mechaniczną z siłami ściskaj...