W czasach powszechnego dostępu do internetu, dynamicznie rozwijanych technologii teleinformatycznych, a także home office’u czy e-learningu, wymuszonych przez panującą od dwóch lat pandemię COVID-19, naturalnym środowiskiem pracy człowieka stało się krzesło lub kanapa. Zwiększony czas pozostawania w bezruchu, niekomfortowa pozycja siedząca czy półleżąca, a także występujący w pierwszym roku pandemii strach przed wyjściem na zewnątrz sprzyjały rozwojowi różnego rodzaju przeciążeń układu mięśniowo-szkieletowego, napięciowych bólów szyi i głowy, bólów pleców w odcinku lędźwiowym oraz piersiowym pomiędzy łopatkami, jak również bólów ramion. Coraz częściej pojawiają się problemy związane z zespołem górnego otworu klatki piersiowej, takie jak drętwienia i bóle kończyn górnych wraz z palcami ręki na tle neuronaczyniowym, spowodowane uciskiem na naczynia krwionośne lub splot nerwowy w okolicy dołów nadobojczykowych. Także sam utęskniony i zbyt forsowny powrót do aktywności fizycznej przyczynia się do częstszego występowania wszelkiego rodzaju kontuzji.
REKLAMA
Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, często uskarżają się na obniżoną sprawność, szybką męczliwość oraz bóle mięśni. Ogromny wpływ na kondycję zdrowotną wielu osób wywarł spowodowany pandemią COVID-19 utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, a co za tym idzie – do wczesnej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Przesuwanie planowych zabiegów oraz turnusów rehabilitacyjnych przełożyło się na dalszy rozwój schorzeń oraz pogłębianie dolegliwości bólowych i tym samym negatywnie wpłynęło na całkowity i szybki powrót do pełni zdrowia, w niektórych przypadkach uniemożliwiając go bezpowrotnie.
Z taką różnorodnością powikłań z ostatnich dwóch lat przyszło się mierzyć obecnej fizjoterapii. Przekrój dolegliwości obejmuje szereg układów i związanych z tym kontuzji, włączając najbardziej rozpowszechnione bóle kręgosłupa. Będą to m.in.:
- bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa (lumbago, zespoły korzeniowe, rwa kulszowa),
- bóle między łopatkami (górnej i środkowej części odcinka piersiowego kręgosłupa),
- bóle ramion,
- bóle głowy i szyi z ograniczeniem ruchomości,
- drętwienia kończyn górnych (zespół górnego otworu klatki piersiowej),
- bóle napięciowe mięśni połączone z ogólnym zesztywnieniem tkanek,
- urazy przeciążeniowe stawów biodrowych, kolanowych,
- skręcenia stawów skokowych i związane z nimi jako późne powikłania urazy w obrębie ścięgna Achillesa oraz aktywacja ostróg piętowych,
- przewlekły kaszel,
- trudności z oddychaniem.
Opcje dla pacjenta
Obecnie w sprzedaży znajduje się szereg różnych akcesoriów do ćwiczeń, dzięki którym każdy może ćwiczyć we własnym zakresie w domowym zaciszu. Wykorzystując elastyczne taśmy, można wzmacniać mięśnie, kauczukowe piłeczki można wykorzystywać do rozluźniania punktów spustowych, a rollery – do rozbijania powięzi. Dużą popularnością cieszą się również maty do akupresury, dzięki którym można relaksować całe ciało.
Prócz samych przyrządów do ćwiczeń na popularności zyskały też ćwiczenia oraz treningi online. Poprzez restrykcje spowodowane epidemią została ograniczona możliwość uczestnictwa w zajęciach grupowych, przez co wielu instruktorów zostało zmuszonych do prowadzenia zajęć za pośrednictwem platform streamingowych. Ludzie zaczęli masowo ćwiczyć w domach, co również mogło sprzyjać powstawaniu kontuzji na skutek braku właściwego nadzoru ze strony prowadzącego.
Dla osób bardziej wymagających lub takich, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoimi dolegliwościami, istnieje możliwość skorzystania z usług profesjonalistów pracujących w różnego rodzaju placówkach rehabilitacyjnych, ośrodkach sportowych, siłowniach oraz w prywatnych gabinetach masażu, fizjoterapii czy osteopatii. Szeroki wachlarz usług oferowanych pacjentom gwarantuje, że każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni rodzaj terapii – czy to w postaci ćwiczeń, zabiegów manualnych czy fizykoterapii.
Leczenie w gabinecie
Nasza placówka specjalizuje się głównie w osteopatycznym leczeniu problemów z kręgosłupem, leczeniu bólu przewlekłego, rehabilitacji sportowej, pourazowej itd. Pacjent jest poddawany kompleksowej ocenie, na której opiera się terapia. W procesie leczenia są wykorzystywane głównie techniki manualne, wykonywane przez wykwalifikowanego osteopatę i wykładowcę. Ponadto terapia jest wspomagana super indukcyjną stymulacją oraz skupioną falą uderzeniową.
Super indukcyjna stymulacja
Urządzenie, wykorzystując działanie pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności, działa bezpośrednio na ból, w bardzo krótkim czasie wpływa na znaczące zmniejszenie jego odczuwania, poprawę ruchomości i przyspieszenie procesu gojenia tkanek. Bodziec jest rekomendowany w stanach ostrych, dyskopatiach, bólach kręgosłupa, kontuzjach sportowych w trakcie ich trwania oraz jako rehabilitacja, przy krwiakach, stłuczeniach tkanek, a nawet w złamaniach bez stabilizacji.
Innym obszarem zastosowania są zabiegi post-COVID, mające na celu poprawę wydolności oddechowej. Zabieg jest bezbolesny, szybki, relaksujący, a po zakończeniu pacjenci często zgłaszają uczucie lekkości i przyjemne rozluźnienie. Bardzo często jest zauważana poprawa ruchomości, z czego pacjenci zdają się być najbardziej zadowoleni.
Skupiona fala uderzeniowa elektroakustyczna
Innym bodźcem, który stosujemy w gabinecie, jest skupiona fala uderzeniowa elektroakustyczna. Jest to skupiona fala uderzeniowa, której źródłem sygnału jest piezokryształ emitujący ultradźwięki. Wiązka dźwięku skupia się na soczewce do postaci „igiełki” o wymiarach 5 na 5 mm i długości 35 mm. Przekłada się to na niezwykle precyzyjną pracę z uszkodzoną tkanką, co również wspomaga odnajdywanie miejsc zmienionych chorobowo. Dzięki zastosowaniu trzech rodzajów nakładek dystansowych istnieje możliwość penetracji tkanek na głębokość do 65 mm, co znacząco odróżnia to urządzenie od klasycznej fali rozproszonej.
Zabiegi są przeznaczone głównie dla pacjentów z bólami przewlekłymi, punktami spustowymi głębokimi, ostrogami piętowymi, łokciami tenisisty i golfisty, zwapnieniami, bólami barków w przebiegu uszkodzenia stożka rotatorów czy zapalenia kaletki podbarkowej, patologiami ścięgien, bólami kolan (kolano skoczka, kolano biegacza), halluksami, stłuczeniami małych stawów palców.
Pacjenci często odczuwają zabieg głęboko, a nawet na przestrzał. Czują, jak fala promieniuje wzdłuż kości i tkanek w odległe rejony ciała. Nieraz mają szansę odczuć precyzyjnie miejsce, w którym ból bierze swój początek. Swoje odczucia pacjenci często porównują do pieczenia, rozpierania, igiełek czy ostrego, kłującego bólu. Osoby, które stosowały zabiegi igłoterapii, często porównują zabieg fali skupionej do wbijania igieł. Jednakże mimo iż sam zabieg w początkowej fazie jest bolesny, po zastosowaniu ok. 1000 impulsów na okolicę zabiegową ból zaczyna ustępować lub znika całkowicie. W znakomitej większości przypadków wystarczy od 1500 do 3000 impulsów zastosowanych w miejscu bólu podczas jednego zabiegu, aby ból ustąpił. Przykładowo pacjent z ostrogą piętową już po pierwszym zabiegu jest w stanie opuścić gabinet bez bólu.
Przykłady zastosowania leczenia w poszczególnych schorzeniach
Jednymi z najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci pojawiają się w gabinecie, są bóle kręgosłupa lędźwiowego. Pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności zmniejsza napięcie podrażnionych tkanek, a tym samym natychmiastowo zmniejsza ból i przyspiesza powrót do zdrowia. Połączenie z terapią manualną to doskonałe przygotowanie pacjenta do terapii poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, bólu oraz wstępne rozluźnienie.
Pole elektromagnetyczne stosuje się również w celu stymulacji komórek kostnych do wzrostu u osób po przebytych złamaniach. Ważne jest jednak, by miejsce złamania było wolne od implantów takich jak śruby, gwoździe itd. Zabieg przyspiesza tworzenie się nowych komórek kości, skracając tym samym czas gojenia. Dodatkowym atutem jest jednoczesna rehabilitacja mięśniowa już w trakcie trwania zrostu. Natomiast po zakończeniu procesu zrastania się kości można zastosować programy do wczesnej rehabilitacji, wzmacniania mięśni oraz redukcji bolesnych napięć poprzez rozluźnianie głębokich punktów spustowych. U pacjenta po przebytym częściowym złamaniu w obrębie górnej części kości ramiennej po niespełna dwóch miesiącach terapii wrócił pełen zakres ruchu i pacjent odzyskał siłę mięśniową.
Do leczenia ostrogi piętowej w naszym gabinecie korzystamy z zabiegów falą uderzeniową, co powoduje zmniejszoną bolesność w miejscu powstałej ostrogi piętowej, i tym samym przywraca możliwość normalnego poruszania się. Wykonując łącznie dwa, trzy zabiegi można znacząco zmniejszyć dolegliwości, a dodatkowo, łącząc zabieg fali uderzeniowej skupionej z terapią manualną, można całkowicie wyeliminować powstały problem poprzez rozluźnienie tkanek objętych procesem chorobowym, takich jak mięśnie i powięzi, których przeciążenie powoduje rozwój ostrogi.
Podobnym schorzeniem jest łokieć tenisisty, który również wspaniale wpisuje się w zastosowanie fali uderzeniowej skupionej.