Autor: Aleksandra Wrońska

Mgr; Fizjoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Certyfikowany terapeuta kinesiology taping, metody McKenziego i wielu innych szkoleń z zakresu fizjoterapii pediatrycznej

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zastosowanie fizjoterapii u dziecka ze stopą płasko-koślawą i wiotkością więzadłowo-stawową. Analiza przypadku

Określenie stopa płasko-koślawa jest wspólnym pojęciem dla grupy podobnych co do istoty, najczęściej złożonych deformacji stopy, którą charakteryzuje odwiedzeniowo-pronacyjne ustawienie stopy [6]. Wśród najmłodszych dzieci prawidłowe rozpoznanie tego typu wady nie należy do najłatwiejszych, gdyż luźna tkanka łączna, wysokie uwodnienie tkanek oraz stopniowe zwiększanie się ilości włókien kolagenowych zależą od cech osobniczych dziecka, a także od jego aktywności codziennej i indywidualnych cech rozwojowych.

Czytaj więcej

Postępowanie fizjoterapeutyczne i diagnostyka stopy płasko-koślawej według trójpłaszczyznowej manualnej terapii stóp

Deformacja stopy o charakterze płaskiej i płasko-koślawej jest od lat przedmiotem wielu badań i dyskusji. Powodem tak dużej potrzeby pochylenia się nad tym problemem jest fakt, że aż w 90% przypadków wad stóp diagnozuje się właśnie tę wadę [3].

Czytaj więcej

Zastosowanie metody kinesiotapingu w stłuczeniach mięśni przedramienia i ramienia

Kinesiotaping to wszechstronna metoda terapeutyczna stosowana coraz częściej w diagnostyce oraz postępowaniu fizjoterapeutycznym, stająca się w ten sposób skutecznym elementem stosowanym w kompleksowej fizjoterapii. Działanie metody jest szybkie oraz nieinwazyjne. Stłuczenie mięśnia powstaje pod wpływem zadziałania siły, która przekracza odporność mięśnia na nacisk lub rozciągnięcie. Towarzyszy temu natychmiastowe pojawienie się bólu oraz dysfunkcja mięśnia. W opisywanym w niniejszym artykule przypadku stłuczona kończyna górna w wyniku aplikacji taśm do kinesiotapingu w ciągu ośmiu dni terapii odzyskała swoje funkcje. Terapia doprowadziła także do znacznego zmniejszenia bólu stłuczonej okolicy oraz przyspieszyła regenerację uszkodzonych tkanek poprzez normalizację pracy układu chłonnego i mięśniowo-powięziowego.

Czytaj więcej