Kinesiotaping to wszechstronna metoda terapii naturalnej coraz częściej stosowana w diagnostyce oraz postępowaniu fizjoterapeutycznym. Działanie metody jest niemalże natychmiastowe oraz nieinwazyjne, dlatego też używana jest jako jeden ze skuteczniejszych sposobów leczenia w kompleksowej fizjoterapii [1].
Ma zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, takich jak chociażby ortopedia, neurologia, ginekologia, pediatria, a także w niektórych problemach internistycznych. Wspomaga ona proces rehabilitacyjny w różnych dolegliwościach i urazach. Daje możliwości niwelowania samoistnych reakcji kompensacyjnych organizmu, przez co przyspiesza proces przywracania sprawności [2].
Na początku lat 70. ubiegłego wieku dr Kenzo Kase zastosował koncepcję specjalnego plastra w terapii. Zauważył, że przyczyną dezorganizacji biomechaniki stawów jest zwiększone napięcie mięśni okalających staw, zmiany ich elastyczności oraz zaburzona praca powięzi. Doszedł do wniosku, że powszechnie stosowane różnego rodzaju terapie manualne są w stanie rozluźnić mięśnie i zmniejszyć ich destruktywną siłę, lecz nie przynoszą długotrwałych efektów. Skłoniło go to do stworzenia specjalistycznego plastra, który aplikuje się stosownie do zaburzonej pracy mięśnia, aby wydłużyć efekt terapeutyczny będący wynikiem usprawniania pacjenta [3].
REKLAMA
Zastosowanie metody kinesiotapingu w stłuczeniu mięśnia
Stłuczenie jest urazem mechanicznym, którego proces przebiega bez zerwania ciągłości skóry. U...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!