Wtradycyjnej medycynie chińskiej poza często używanymi akupunkturą i ziołolecznictwem korzysta się również z baniek. Wpływają one na pacjenta rozluźniająco i są dla niego przyjemnym doświadczeniem. Pierwsze pisma (A handbook of prescriptions for emergencies) opisujące stawianie baniek zostały opracowane przez taoistę Ge Hong i datuje się je na 300 r. n.e. We wcześniejszych pismach, datowanych na 1000 r. p.n.e., zaleca się stawianie baniek w chorobach płuc. Zarówno w kulturze wschodniej, jak i zachodniej bańki wywodzą się z praktyk, w których wierzono, że choroba może zostać wyciągnięta przez skórę.
REKLAMA
W roku 1950 stawianie baniek zostało uznane za oficjalną metodę terapeutyczną w Chinach i zaczęto wykorzystywać je w szpitalach. W czasie późniejszym na Zachodzie pojawiło się wiele głosów krytykujących tę metodę. W ostatnich latach stawianie baniek ponownie zyskuje na popularności, w szczególności jako zabieg uzupełniający, wykorzystywany przez masażystów oraz fizjoterapeutów celem redukcji bólu mięśni.
Czym są bańki chińskie?
Jest to termin używany do określenia technik z użyciem małych szklanych baniek lub słoiczków bambusowych jako narzędzi, w których wytwarzane jest podciśnienie. Może ono zostać utworzone przez umieszczenie bańki nad płomieniem albo przez mechaniczne pompowanie. Bańki są stawiane bezpośrednio na skórze, aby przełamać lokalny zastój w danym obszarze poprzez doprowadzenie krwi i limfy do rejonu objętego problemem. Bańkę zazwyczaj zostawia się na skórze na 5–20 min.
Terapia próżniowa wpływa korzystnie na krążenie krwi, limfy i płynu śródmiąższowego. Powoduje miejscowe, odruchowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, a tym samym lepszy dowóz tlenu oraz mediatorów przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Z punktu widzenia medycyny chińskiej podciśnienie powoduje mocny ruch Qi i krwi. Dodatkowo dochodzi do otwarcia porów skóry, a tym samym do możliwości wyprowadzenia złej Qi z ciała pacjenta. Według medycyny chińskiej bańki próżniowe są dobrą terapią w chorobach, w których patogen lokalizuje się na poziomie Wei Qi (energii obronnej organizmu), c...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!