Rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Z praktyki gabinetu

Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza przewlekła choroba stawów maziówkowych o różnym pochodzeniu. Jej charakterystyczną cechą jest zużycie się powierzchni stawowych i kościotworzenie. W wyniku zwyrodnień stawów dochodzi do stałej progresji zmian patologicznych. W przypadku stawu biodrowego wraz z postępem choroby u pacjenta pojawia się coraz silniejszy ból, problemy z chodzeniem, a w końcu zostaje on całkowicie unieruchomiony. Rehabilitacja we wczesnym okresie choroby zwyrodnieniowej może istotnie poprawić jakość życia chorego oraz wpłynąć na spowolnienie choroby.

Staw biodrowy to staw kulisty, panewkowy, wieloosiowy. Składa się z głowy kości udowej oraz panewki, którą tworzy kość miedniczna. Panewka stawowa jest otoczona obrąbkiem stawowym. Staw biodrowy jest unaczyniony przez tętnicę okalającą udo przyśrodkową oraz boczną, a także tętnicę pośladkową dolną i górną. Jest unerwiony przez nerw udowy, zasłonowy oraz kulszowy.

POLECAMY

Choroba zwyrodnieniowa stawów – co to jest?

Jest to najczęstsza przewlekła choroba stawów maziówkowych o różnym pochodzeniu. Jej charakterystyczną cechą jest zużycie się powierzchni stawowych i kościotworzenie. W wyniku zwyrodnień dochodzi do zmian patologicznych w obrębie chrząstki stawowej, czyli warstwy zbudowanej z tkanki łącznej, obejmującej nasady sąsiadujących ze sobą kości. Rolą chrząstki jest zapobieganie ocieraniu się kości o siebie, w związku z czym ich powierzchnie nie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO