Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne metody fizjoterapii

12 marca 2019

NR 103 (Marzec 2019)

Rolowanie ciała - jak działa i po co to robić?

0 137

Samoświadomość własnego ciała oraz wzrost zainteresowania aktywnością ruchową sprawiły, iż coraz częściej korzystamy z nowych rozwiązań wspomagających właściwe przygotowanie do wysiłku i niwelowanie negatywnych skutków tuż po nim. Obrazki z parkietów najlepszych lig świata, na których zawodnicy przed meczami rolowali swoje kończyny, przestały już dziwić kogokolwiek. Dzisiaj w każdej siłowni i gabinecie fizjoterapeutycznym można znaleźć rolkę do automasażu, a precyzyjniej – techniki autorozluźniania mięśniowo-powięziowego (Self-Myofascial release – SMFR).

Rollery znalazły szersze zastosowanie wraz z rozwojem wiedzy na temat powięzi. Aby zrozumieć zasadę rozluźniania mięśniowo-powięziowego, należy mieć jasność, czym jest powięź oraz w jaki sposób różni się ona od tkanki mięśniowej. Największą i oczywistą różnicą jest fakt, iż powięź nie jest zdolna do świadomego skurczu, otacza ona każde włókno mięśniowe, pęczki włókien mięśniowych oraz całe pojedyncze mięśnie. Występuje ona również w szerokich płachtach dających wsparcie całemu ciału, wyznaczając powierzchnie pomiędzy różnymi strukturami i tworząc połączenia pomiędzy włóknami. Bez powięzi i wsparcia, jakie zapewnia m.in. w takich obszarach jak powierzchnia podeszwowa stopy czy pasmo biodrowo-piszczelowe, mięśnie znajdowałyby się w stanie ciągłego skurczu, po to tylko, by utrzymać ciało w pozycji stojącej. 
Adaptacyjna zdolność powięzi pozwala jej przystosować się do nacisku i napięć wywieranych przez tkanki, przez to, w jakim wzorcu ruchowym się poruszamy, oraz do nawykowych postaw, które przyjmujemy każdego dnia, np. podczas siedzenia przy biurku. Zdolność adaptacji jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem, gdyż zbyt silne napięcie, a nawet rozluźnienie może powodować dysbalans mięśniowo-powięzio...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 11 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy