SpiroTiger – bądź o jeden oddech przed innymi

Nowoczesne metody fizjoterapii

Kolejny poranek. Wstajesz zmotywowany do pracy, ubierasz się w markowe ciuchy, jesz lekkie śniadanie, wychodzisz na poranny jogging. Cały ten rytuał powtarzasz nie od dziś, wszystkie szczegóły co do minuty wypełniają początek dnia. Zwracasz dużą uwagę na swój wygląd, dietę oraz dobre samopoczucie. Jest jednak jedna czynność, o której nie pomyślałeś ani sekundy. To oddech. 

Codzienna egzystencja wymaga od człowieka bardzo dużo wytrzymałości, produktywności i odporności na stres. W coraz szybszym tempie życia zapomina się o tym, że troska o zdrowie jest bardzo ważna. Niewielu ludzi tak naprawdę ma świadomość, jak prawidłowo dbać o siebie. Owszem, kult zdrowego życia jest coraz bardziej powszechny. Wiele osób chce być fit, trenuje coś czysto rekreacyjnie lub bardziej profesjonalnie, ale mało kto zastanawia się nad podstawowym procesem życiowym, jakim jest oddychanie. Czynność ta jest bowiem automatyczna, wprawdzie ma się na nią wpływ, lecz przez większość czasu nie kontroluje się jej, np. podczas snu. Za wszystko odpowiedzialny jest autonomiczny (wegetatywny) układ nerwowy. Pomimo tego, że wszyscy ludzie oddychają podobnie, są jednak w tym procesie pewne różnice. Pomijając ludzi z licznymi chorobami z działu pulmonologii, również u osób zdrowych warto by „poprawić” oddech. Czy można to zrobić? Oczywiście, treningiem oddechowym. 

REKLAMA

Żyjesz tak, jak oddychasz

Trening oddechowy w wyobrażeniu wielu osób wygląda tak: „ręce do góry – wdech, ręce w dół – wydech”. W rzeczywistości sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Oddech jest pierwszą samodzielną czynnością zaraz po urodzeniu. Towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Organizm potrafi wytrzymać kilka dni bez...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO