Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany , Otwarty dostęp

27 marca 2020

Teleporady - Dostęp do fizjoterapii w czasach koronawirusa

165

Pacjenci, którzy wymagają fizjoterapii, ponieważ przestój grozi powikłaniami, powinni być obsługiwani z domu w formie konsultacji medycznej online. Skorzystanie z tele-rehabilitacji jest proste i jej zamówienie zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy na stronie haloDoctor wybrać preferowanego fizjoterapeutę. W następnym kroku wybrać dogodny termin (dzień i godzinę) oraz finalnie wskazać preferowaną formę kontaktu.

Czy grozi nam zapaść w opiece fizjoterapeutycznej?

Sytuacja, jaka dotyka opiekę medyczną w czasie epidemii koronawirusa, szczególnie mocno ogranicza pracę fizjoterapeutów. Szerząca się pandemia spowodowała konieczność zamknięcia prawie wszystkich gabinetów fizjoterapeutycznych w kraju. Z dnia na dzień zostały pozbawione specjalistycznej opieki setki tysięcy pacjentów. Już 14 marca szacowano, że pandemia odbierze możliwość skorzystania z porady fizjoterapeuty ponad 600 tysiącom osób w kraju. Już dziś można uznać tę wartość za niedoszacowaną. Jak wskazuje komunikat Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF), rozmiar strat jest nadzwyczaj niepokojący:

 • Ponad 83% z prawie 37.000 fizjoterapeutów pracujących w ramach kontraktu z NFZ przebywa na urlopach. Ci, którzy jeszcze pracują, wykonują swoje obowiązki na oddziałach szpitalnych, gdzie ich brak mógłby spowodować zagrożenie zdrowia lub życia pacjentów.
 • Ponad 26.000 fizjoterapeutów pracujących w spa, uzdrowiskach, czy w branży fitness nie pracuje.
 • 478 oddziałów dziennych oferujących opiekę fizjoterapeutyczną zawiesiło swoją działalność.
 • Ponad 5.000 przychodni ambulatoryjnych oferujących dostęp do fizjoterapii zawiesiło swoją działalność. Również ponad 11.000 praktyk zawiesiło lub ograniczyło do minimum przyjmowanie pacjentów.

Warto również podkreślić, że wielu spośród wymienionych wyżej fizjoterapeutów to prywatni przedsiębiorcy, zatrudniający również personel w swoich gabinetach. Oznacza to pozbawienie ponad 20.000 ich pracowników możliwości wykonywania swojej pracy. Wbrew dużym obietnicom Narodowego Funduszu Zdrowia, branża fizjoterapeutyczna nie uzyskała na dzień dzisiejszy adekwatnego wsparcia ze strony państwa. NFZ wstępnie jedynie zaproponował, aby za każdy miesiąc przestoju płacić jedną dwunastą rocznego kontraktu danej placówki rehabilitacyjnej, a po zakończeniu epidemii, odpracować kontrakt. Powyższe rozwiązanie w żaden znaczący sposób nie rozwiązuje braku dostępu do opieki specjalistycznej dla ponad 600.000 pacjentów korzystających na co dzień z opieki fizjoterapeutów i oddziałów rehabilitacyjnych. Co to wszystko oznacza dla pacjenta?

Pacjenci, którzy wymagają fizjoterapii, ponieważ przestój grozi powikłaniami, np. pooperacyjnymi, powinni być obsługiwani z domu w formie konsultacji medycznej online. Kolejnym istotnym problemem będzie ograniczony dostęp w czasie i zwłaszcza już po pandemii. Już dziś w kolejce do rehabilitacji oczekuje 1,5 mln Polaków, a czas oczekiwania wynosi ponad rok. Skorzystanie więc za kilka miesięcy z pomocy fizjoterapeuty, gdy duża część gabinetów zostanie zamknięta z powodu zapaści finansowej, będzie graniczyło z cudem. Okres unieruchomienia dla wielu pacjentów skutkuje poważnymi powikłaniami i koniecznością rehabilitacji. Dotyczy to nie tylko osób z problemami narządu ruchu, ale również większość chorych kardiologicznie, neurologicznie, pulmonologicznie, a także przede wszystkim seniorów, pozostających przez kilka najbliższych tygodni niesamodzielnymi.

Jak skorzystać z telerehabilitacji

Skorzystanie z telerehabilitacji jest proste i jej zamówienie zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy na stronie haloDoctor wybrać preferowanego fizjoterapeutę. W następnym kroku wybrać dogodny termin (dzień i godzinę). Finalnie wskazać preferowaną formę kontaktu. Do Twojej dyspozycji jest konsultacja telefoniczna, wideo rozmowa oraz chat. Za konsultację z fizjoterapeutą zapłacisz wygodnie płatnością elektroniczną, po której uzyskasz potwierdzenie e-Wizyty na Twój adres e-mail. Dzięki możliwości udostępnienia dokumentacji medycznej można przesłać wyniki swoich badań do konsultacji fizjoterapeucie. Nie trać więc czasu w przypadku odczuwania dyskomfortu lub bólu przy codziennych czynnościach! Skorzystaj z natychmiastowej porady fizjoterapeuty nie wychodząc z domu! Teleporada medyczna to możliwość:

 • Natychmiastowego dostępu do opieki rehabilitacyjnej bez wychodzenia z domu.
 • Kontynuacji ćwiczeń rehabilitacyjnych mimo pogarszającego się dostępu do opieki medycznej.
 • Uzyskania E-Recepty i e-Zwolnienia od lekarza specjalisty prosto na telefon!
 • Monitorowania zdrowia – np. w formie przypomnień o zażywaniu leków.
 • Dostępu do lekarzy wielu specjalizacji już od 49 złotych!

 


Krajowa Rada Fizjoterapeutów zaleca telerehabilitacje

W związku z szerzącą się pandemią SARS-CoV-2, również Krajowa Rada Fizjoterapeutów zawnioskowała o realizację pomocy medycznej w formie telerehabilitacji (przeczytaj więcej). Zgodnie z tą zmianą fizjoterapeuci otrzymaliby możliwość udzielania świadczeń również w formie „porady lub konsultacji, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności”. Już dziś na rynku dostępne są rozwiązania umożliwiające telerehabilitacje. Jednym z takich rozwiązań jest haloDoctor, platforma umożliwiająca konsultacje medyczne online. 

„Aby odbyć konsultacje z wybranym lekarzem nie trzeba udawać się na wizytę do jego gabinetu, wystarczy skorzystać z nowej platformy, wybrać specjalizację lekarską, która nas interesuje i przy pomocy czatu tekstowego lub wideo omówić swój problem medyczny. Lekarze współpracujący z platformą mają możliwość wystawienia e-Recepty, nawet bez konieczności posiadania przez pacjenta Internetowego Konta Pacjenta.” – stwierdza Rafał Piszczek, Prezes MedFile S.A. – operatora platformy haloDoctor.

Warto podkreślić, że teleporada to nie tylko możliwość skorzystania z e-Wizyty, ale również dostęp do e-Recepty, czy e-Zwolnienia jeśli konsultację odbywamy z lekarzem. Platformy telemedyczne jak haloDoctor oferują także możliwość przekazywania dokumentacji medycznej, dzięki czemu można skonsultować swoje wyniki diagnostyczne. Już dziś można skorzystać z konsultacji medycznej online, nie wychodząc z domu w formie telefonu, wideo rozmowy, czy chatu. Opieka fizjoterapeutyczna nie tylko poprawa jakość życia. Jest ona niezbędna do zachowania samodzielności w życiu, zwłaszcza wśród osób starszych. Dlatego główną zaletą platform telemedycznych jest zapewnienie natychmiastowej pomocy medycznej w dowolnym dniu i godzinie.

Korzyści dla fizjoterapeutów i gabinetów lekarskich

Konsultacje medyczne online są nie tylko korzyścią dla pacjentów, dzięki czemu mogą oni uzyskać dostęp do wielu specjalistów, nie wychodząc z domu, czy monitorować swój stan zdrowia online. To również okazja do poszerzenia gabinetu fizjoterapeutycznego i lekarskiego o konsultacje medyczne online. haloDoctor to dostęp do telemedycyny w najlepszej postaci, z możliwością prowadzenie zdalnej przychodni. Dzięki naszemu rozwiązaniu zyskasz dostęp do:

 • Ustalania harmonogramu zdalnych e-Konsultacji.
 • Zwiększenia liczby realizowanych wizyt i tym samym wzrostu przychodów.
 • Ciągłości działania gabinetu w sytuacji kryzysowej jak epidemia koronawirusa.
 • Wystawiania e-Recept i e-Zwolnień (funkcja dla lekarzy).
 • Zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku.
 • Kontaktu z pacjentem za pomocą wideo rozmowy, chatu lub telefonu.
 • Transparentnego modelu płatności i rozliczeń z pacjentem.
 • Konsultacji online wyników badań diagnostycznych.

 

Przypisy