Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany , Otwarty dostęp

27 marca 2020

Teleporady - Dostęp do fizjoterapii w czasach koronawirusa

0 925

Pacjenci, którzy wymagają fizjoterapii, ponieważ przestój grozi powikłaniami, powinni być obsługiwani z domu w formie konsultacji medycznej online. Skorzystanie z tele-rehabilitacji jest proste i jej zamówienie zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy na stronie haloDoctor wybrać preferowanego fizjoterapeutę. W następnym kroku wybrać dogodny termin (dzień i godzinę) oraz finalnie wskazać preferowaną formę kontaktu.

Czy grozi nam zapaść w opiece fizjoterapeutycznej?

Sytuacja, jaka dotyka opiekę medyczną w czasie epidemii koronawirusa, szczególnie mocno ogranicza pracę fizjoterapeutów. Szerząca się pandemia spowodowała konieczność zamknięcia prawie wszystkich gabinetów fizjoterapeutycznych w kraju. Z dnia na dzień zostały pozbawione specjalistycznej opieki setki tysięcy pacjentów. Już 14 marca szacowano, że pandemia odbierze możliwość skorzystania z porady fizjoterapeuty ponad 600 tysiącom osób w kraju. Już dziś można uznać tę wartość za niedoszacowaną. Jak wskazuje komunikat Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF), rozmiar strat jest nadzwyczaj niepokojący:

POLECAMY

  • Ponad 83% z prawie 37.000 fizjoterapeutów pracujących w ramach kontraktu z NFZ przebywa na urlopach. Ci, którzy jeszcze pracują, wykonują swoje obowiązki na oddziałach szpitalnych, gdzie ich brak mógłby spowodować zagrożenie zdrowia lub życia pacjentów.
  • Ponad 26.000 fizjoterapeutów pracujących w spa, uzdrowiskach, czy w branży fitness nie pracuje.
  • 478 oddziałów dziennych oferujących opiekę fizjoterapeutyczną zawiesiło swoją działalność.
  • Ponad 5.000 przychodni ambulatoryjnych oferujących dostęp do fizjoterapii zawiesiło swoją działalność. Również ponad 11.000 praktyk zawiesiło lub ograniczyło do minimum przyjmowanie pacjentów.

Warto również podkreślić, że wielu spośród wymienionych wyżej fizjoterapeutów to prywatni przedsiębiorcy, zatrudniający również personel w swoich gabinetach. Oznacza to pozbawienie ponad 20.000 ich pracowników możliwości wykonywania swojej pracy. Wbrew dużym obietnicom Narodowego Funduszu Zdrowia, branża fizjoterapeutyczna nie uzyskała na dzień dzisiejszy adekwatnego wsparcia ze strony państwa. NFZ wstępnie jedynie zaproponował, aby za każdy miesiąc przestoju płacić jedną dwunastą rocznego kontraktu danej placówki rehabilitacyjnej, a po zakończeniu epidemii, odpracować kontrakt. Powyższe rozwiązanie w żaden znaczący sposób nie rozwiązuje braku dostępu do opieki specjalistycznej dla ponad 600.000 pacjentów korzystających na co dzień z opieki fizjoterapeutów i oddziałów rehabilitacyjnych. Co to wszystko oznacza dla pacjenta?

Pacjenci, którzy wymagają fizjoterapii, ponieważ przestój grozi powikłaniami, np. pooperacyjnymi, powinni być obsługiwani z domu w formie konsultacji medycznej online. Kolejnym istotnym problemem będzie ograniczony dostęp w czasie i zwłaszcza już po pandemii. Już dziś w kolejce do rehabilitacji oczekuje 1,5 mln Polaków, a czas oczekiwania wynosi ponad rok. Skorzystanie więc za kilka miesięcy z pomocy fizjoterapeuty, gdy duża część gabinetów zostanie zamknięta z powodu zapaści finansowej, będzie graniczyło z cudem. Okres unieruchomienia dla wielu pacjentów skutkuje poważnymi powikłaniami i koniecznością rehabilitacji. Dotyczy to nie tylko osób z problemami narządu ruchu, ale również większość chorych kardiologicznie, neurologicznie, pulmonologicznie, a także przede wszystkim seniorów, pozostających przez kilka najbliższych tygodni niesamodzielnymi.

Jak skorzystać z telerehabilitacji

Skorzystanie z telerehabilitacji jest proste i jej zamówienie zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy na stronie haloDoctor wybrać preferowanego fizjoterapeutę. W następnym kroku wybrać dogodny termin (dzień i godzinę). Finalnie wskazać preferowaną formę kontaktu. Do Twojej dyspozycji jest konsultacja telefoniczna, wideo rozmowa oraz chat. Za konsultację z fizjoterapeutą zapłacisz wygodnie płatnością elektroniczną, po której uzyskasz potwierdzenie e-Wizyty na Twój adres e-mail. Dzięki możliwości udostępnienia dokumentacji medycznej można przesłać wyniki swoich badań do konsultacji fizjoterapeucie. Nie trać więc czasu w przypadku odczuwania dyskomfortu lub bólu przy codziennych czynnościach! Skorzystaj z natychmiastowej porady fizjoterapeuty nie wychodząc z domu! Teleporada medyczna to możliwość:

  • Natychmiastowego dostępu do opieki rehabilitacyjnej bez wychodzenia z domu.
  • Kontynuacji ćwiczeń rehabilitacyjnych mimo pogarszającego się dostępu do opieki medycznej.
  • Uzyskania E-Recepty i e-Zwolnienia od lekarza specjalisty prosto na telefon!
  • Monitorowania zdrowia – np. w formie przypomnień o zażywaniu leków.
  • Dostępu do lekarzy wielu specjalizacji już od 49 złotych!

 


Krajowa Rada Fizjoterapeutów zaleca telerehabilitacje

W związku z szerzącą się pandemią SARS-CoV-2, również Krajowa Rada Fizjoterapeutów zawnioskowała o reali...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy