Autor: mgr Zuzanna Sobczak

mgr Zuzanna Sobczak

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Postępowanie fizjoterapeutyczne w uszkodzeniu stożka rotatorów

Uszkodzenia stożka rotatorów to drugie w kolejności, zaraz po konflikcie podbarkowym, najczęstsze przyczyny bólu w obrębie stawu barkowego i pojawiającego się wraz z nim ograniczenia ruchomości. Naturalnie, wraz z procesem starzenia, prawdopodobieństwo uszkodzenia stożka rotatorów znacznie wzrasta po 40. roku życia, ale obecnie coraz częściej zdarza się także u osób młodszych trenujących sport zawodowo oraz u osób trenujących na poziomie amatorskim.

Czytaj więcej

Parestezje w kończynach górnych

Okres pandemii zdecydowanie przybliżył zwolenników dwóch kółek do tej formy spędzania wolnego czasu – czy to w terenie, czy w równie modnej odsłonie pracy na trenażerze domowym. W związku z tym zjawiskiem coraz większa grupa osób pojawiająca się na fizjoterapii to właśnie kolarze. Z pozoru nie jest to dyscyplina kontuzjogenna. Specyficzna postawa jednak zostawia swoje znamię w postaci problemów z karkiem, nadgarstkami, problemy z kolanami, pachwinami czy pośladkami, a także charakterystyczną dla tego sportu neuralgią nerwu sromowego.

Czytaj więcej

Diagnostyka i terapia zespołu mięśnia gruszkowatego u aktywnych sportowców

Zespół mięśnia gruszkowatego to coraz częściej spotykana dolegliwość układu ruchu, nazywa popularnie rwą gruszkowatą. Co ciekawe, występuje ona zarówno u osób ćwiczących i aktywnych fizycznie, jak również tych, którzy prowadzą mało sportowy tryb życia i mają głównie pracę siedzącą. Objawy przypominają rwę kulszową i tak też bywają diagnozowane. Charakterystyczne są tu bóle odcinka lędźwiowego, okolicy pośladka i promieniowanie do uda lub całej kończyny. Podane wyżej objawy wynikają z uciśnięcia lub podrażnienia nerwu kulszowego, są natomiast wynikiem nadmiernych napięć w obszarze mięśnia gruszkowatego, a nie jak w przypadku dysk-pochodnych bóli przez krążek międzykręgowy. Ze względu na swoją niespecyficzność diagnostyka może przysporzyć wiele trudności zarówno ortopedom, jak i fizjoterapeutom.

Czytaj więcej

Ocena braku kontroli wyprostu lędźwiowego odcinka kręgosłupa

Rolę aktywności fizycznej w dobie dzisiejszej cywilizacji trudno przecenić – ruch m.in. leczy i zapobiega chorobom. Wzrost zainteresowania wysiłkiem fizycznym niesie ze sobą szereg pozytywnych zmian – nie tylko dla jednostki [20]. Obserwuje się również spadek państwowych wydatków na rzecz opieki zdrowotnej [1].

Czytaj więcej