Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z praktyki gabinetu

13 grudnia 2021

NR 131 (Listopad 2021)

Diagnostyka i terapia zespołu mięśnia gruszkowatego u aktywnych sportowców

0 4945

Zespół mięśnia gruszkowatego to coraz częściej spotykana dolegliwość układu ruchu, nazywa popularnie rwą gruszkowatą. Co ciekawe, występuje ona zarówno u osób ćwiczących i aktywnych fizycznie, jak również tych, którzy prowadzą mało sportowy tryb życia i mają głównie pracę siedzącą. Objawy przypominają rwę kulszową i tak też bywają diagnozowane. Charakterystyczne są tu bóle odcinka lędźwiowego, okolicy pośladka i promieniowanie do uda lub całej kończyny. Podane wyżej objawy wynikają z uciśnięcia lub podrażnienia nerwu kulszowego, są natomiast wynikiem nadmiernych napięć w obszarze mięśnia gruszkowatego, a nie jak w przypadku dysk-pochodnych bóli przez krążek międzykręgowy. Ze względu na swoją niespecyficzność diagnostyka może przysporzyć wiele trudności zarówno ortopedom, jak i fizjoterapeutom.

Pacjenci często rozpoznają ból rwy gruszkowatej jako ból w pośladku pojawiający się po długotrwałym siedzeniu, promieniujący do nogi. Towarzyszy mu pieczenie, drętwienie lub mrowienia pośladka. Niejednokrotnie łączy się z uczuciem nieswojej nogi. Takie uczucie opasającego bólu całej kończyny towarzyszy także zaburzeniom mięśniowo-powięziowym spotykanym u pacjentów. Pacjent skarży się, że nie jest w stanie przejechać powyżej 30 min samochodem bez rozprostowania nóg. Charakterystyczny jest ból idący w dół, nawet do łydki, pojawiający się przy unoszeniu nogi, rotowaniu jej lub pochylaniu się do przodu. Ze względu na swoją specyfikę warto jest postawić diagnozę po wstępnym badaniu na USG, które ujawni problemy tego regionu.

POLECAMY

Co wpływa na powstanie zespołu mięśnia gruszkowatego?

Praktyka pokazuje, że do powstania tego zespołu może dochodzić wskutek nieprawidłowego funkcjonowania całego kompleksu lędźwiowo-miedniczego. Do patologii może dojść w następstwie wzmożonego napięcia mięśnia gruszkowatego przy dyskopatiach czy hiperlordozie. Szczególnie chcę zwrócić uwagę na tę drugą kwestię. Hiperlordoza oraz przodopochylenie miednicy to obecnie bardzo często spotykana patologia w obrębie kompleksu miedniczno-lędźwiowego. Takie ustawienie i patologie w obrębie pracy mięśni popularnie podciągane są pod zespół skrzyżowania dolnego i coraz częściej spotykane u populacji ze względu na pasywny tryb życia oraz głównie siedzącą pracę.
Główne przyczyny powstania mięśnia gruszkowatego:

 • urazy pośladka lub biodra prowadzące do nadmiernych napięć,
 • przeciążenia wynikające z aktywności fizycznej;
 • ciąża,
 • długotrwałe siedzenie,
 • wzrost masy ciała (np. ciąża) i idąca za tym zmiana środka ciężkości i ustawienia miednicy,
 • różnice w długościach kończyn dolnych i idące za tym nieprawidłowości w obszarze miednicy,
 • zwiększone napięcia mięśniowe – np. po udarach,
 • choroby stawu biodrowego,
 • endoprotezoplastykę stawu biodrowego,
 • dyskopatię lędźwiową (przepukliny na poziomie przejścia lędźwiowo-krzyżowego...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • ...i wiele więcej!

Przypisy