Świadomość społeczeństwa w zakresie wpływu ruchu na stan zdrowia rośnie, czemu towarzyszy również zainteresowanie aktywnością sportową [20]. To sprawia, że droga po zdrowie wydaje się tylko pozornie łatwa, gdyż w praktyce często stwarza wiele problemów, co ilustruje poniższy przypadek dolegliwości bólowych okolicy lędźwiowej (low back pain).
REKLAMA
Opis przypadku
Mężczyzna w wieku 30 lat. Prowadzi aktywny tryb życia, uczęszczając rekreacyjnie na siłownię trzy razy w tygodniu. Po każdej jednostce treningowej, podczas której wykonywał klasyczny trening mięśni klatki piersiowej obejmujący ćwiczenie na ławeczce z maksymalnym obciążeniem
(tzw. bench press) [7], pojawiały się dolegliwości bólowe lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości częściowo ustępowały po nocy przespanej w pozycji embrionalnej. Opisana sytuacja sugeruje powstawanie kompensacji (w trakcie wykonywania wyżej wspomnianego ćwiczenia bench press), w wyniku braku kontroli ruchu wyprostu w odcinku lędźwiowym. Niewydolność systemu czynnego (układ mięśniowy) skutkująca włączeniem elementów biernych (więzadła, torebka stawowa) w celu zabezpieczenia kręgosłupa lędźwiowego, może być utożsamiana z funkcjonalną niestabilnością [3–5].
Brak kontroli wyprostu
Układ mięśniowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa został podzielony na trzy różne grupy pod względem funkcjonalnym [2, 6].
- Mięśnie stabilizujące układu lokalnego. Przyczyniają się do zwiększenia sztywności segmentu oraz do kontroli translacji segmentalnej [10]. Ich aktywność jest ciągła i niezależna od kierunku [11]. Co ciekawe, funkcjonują w systemie sprzężenia wyprzedzającego feedforward, tj. włączają się wcześniej niż adekwatne mięśnie generujące znaczne momenty obrotowe.
- Mięśnie stabilizujące układu globalnego. Generują siły niezbędne do kontroli zakresu ruchu. Ich aktywność nie jest stała i zależy ściśle od kierunku ruchu [2, 6, 11].
- Mięśnie powierzchowne, tzw. globalne mobilizatory. Ostatnia grupa wyróżniana przez Comerforda. Ich celem jest generowanie siły i wykonanie ruchu. Charakteryzuje je wysoki próg pobudliwości.
Jeżeli wspomniane g...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!