Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany , Otwarty dostęp

6 maja 2020

Wideokonsultacja w rehabilitacji ortopedycznej - wymuszona alternatywa czy przyszłość fizjoterapii?

0 954

W obecnej sytuacji epidemicznej coraz więcej placówek rehabilitacyjnych oferuje różnego rodzaju formy rehabilitacji na odległość. Można zaryzykować tezę, że dzisiejsza sytuacja jest sytuacją wymuszoną: zamknięcie gabinetów spowodowało bowiem, że kontakt zdalny jest często jedyną formą kontaktu pacjenta z fizjoterapeutą. Pomoc wyłącznie przez telefon czy mail w obszarze rehabilitacji może nie być skuteczna, ale mamy przecież możliwość transmisji obrazu wideo. Czy w takim razie o wideokonsultacji nie powinniśmy zacząć myśleć nie tyle w kategoriach konieczności, ale realnej rehabilitacyjnej alternatywy?

Możliwe zastosowania

Pierwszym z obszarów zastosowania takiej wideokonsultacji jako wartościowego odpowiednika tradycyjnych wizyt jest pomoc w powrocie do sprawności pacjentów po urazach i zabiegach operacyjnych, którzy rozpoczęli proces rehabilitacji.

POLECAMY

Terapeuta mając do dyspozycji dokumentację medyczną z opisem choroby oraz wnikliwie przeprowadzony wywiad jest w stanie przekazać praktyczne wskazówki, jak bezpiecznie używać chorej kończyny - czego pacjent powinien unikać, na co wrócić szczególną uwagę. Na przykład pacjent świeżo po endoprotezoplastyce stawu biodrowego wymaga instruktażu jak bezpiecznie wstawać/siadać na krześle, korzystać z toalety czy też jakich ruchów/pozycji biodra powinien unikać aby zminimalizować ryzyka np. zwichnięcia operowanego stawu. Z drugiej strony taki pacjent wymaga instruktażu ćwiczeń domowych na poszczególnych etapach usprawniania po zabiegu tak, aby przywrócić możliwie jak najlepszą sprawność ruchową i tym samym nie zaprze...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy