Nerwobóle
Nerwoból, zwany też neuralgią międzyżebrową powstaje w wyniku pobudzenia czuciowych włókien nerwowych nerwów międzyżebrowych. Unerwiają one skórę klatki piersiowej i górnej części brzucha, a także mięśnie, opłucną i stawy. Ich podrażnienie powoduje ból na przebiegu nerwu – promieniowanie jest odczuwalne od okolicy jednego lub kilku kręgów piersiowych i przebiega wzdłuż przestrzeni międzyżebrowej, aż do przedniej linii środkowej klatki piersiowej. Zgodnie z budową anatomiczną przebieg promieniowania jest bardziej poziomy w górnych partiach klatki piersiowej, a łukowaty w partiach dolnych. Nerwoból najczęściej występuje jednostronnie, bardzo rzadko dolegliwości są obustronne.
REKLAMA
Atak neuralgii
Sam atak neuralgii międzyżebrowej nie jest niebezpieczny dla zdrowia i zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, po czym samoistnie ustępuje. Zdarza się jednak, że neuralgia jest mocno nasilona. Gdy napady mają tendencje do powtarzania się podczas treningu siłowego, powinny być istotnym sygnałem świadczącym o popełnianiu błędów podczas ćwiczeń lub o występującej patologii. Może się zdarzyć, że trening z ciężarem zewnętrznym nasili podrażnienie do tego stopnia, że ataki nerwobólu będą występować również podczas aktywności codziennej, zwłaszcza podczas przebywania długotrwale w jednej pozycji, powodując przykurcz mięśni międzyżebrowych.
Często występujące kłucie w klatce piersiowej nie powinno być bagatelizowane i dobrze jest skonsultować je z lekarzem. Pozwoli to wykluczyć ewentualne inne przyczyny związane z chorobami serca, układu krążenia, dolegliwości z układu oddechowego czy pokarmowego. Dzięki temu będziemy mogli rozważyć ten problem pod kątem funkcjonalnym.
Przyczyny nerwobólu
Przyczyn nerwobólu międzyżebrowego doszukujemy się w odcinku piersiowym kręgosłupa. Występująca dyskopatia tego rejonu może być powodem bezpośredniego ucisku korzeni nerwów międzyżebrowych. Gdy jednak badania obrazowe nie potwierdzają występowania wypukliny bądź przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym, prawdopodobnie doszło do zblokowania w tym rejonie. Zdarzają się one stosunkowo często i mogą wystąpić w stawach międzywyrostkowych kręgów, jak również w stawach żebrowo-kręgowych i żebrowo-poprzecznych.
W przypadku ćwiczeń siłowych na zblokowania narażone są stawy kręgosłupa, połączenia kręgosłupa z żebrami oraz stawy krzyżowo-biodrowe. Może do tego dojść w wyniku:
- nagłego ruchu,
- złej pozycji podczas ćwiczenia,
- niedostatecznego przygotowania układu ruchu do ćwiczeń,
- nadmiernego obciążenia.
W przypadku powstania zblokowa...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!