Diagnoza palpacyjna brzucha - technika Kiiko Matsumoto - część 2

Z praktyki gabinetu

W poprzednim numerze opublikowano pierwszą część artykułu omawiającego japoński system diagnostyki brzucha Hara, zaprezentowano również wybrane protokoły leczenia oraz informacje dotyczące techniki wykonywania palpacji, najważniejszych założeń tego systemu, znaczenia podstawowych odruchów i sposobów ich niwelowania przy użyciu protokołów akupunkturowych opracowanych przez Kiiko Matsumoto.

W  poprzednim numerze opublikowano pierwszą część artykułu omawiającego japoński system diagnostyki brzucha Hara, zaprezentowano również wybrane protokoły leczenia oraz informacje dotyczące techniki wykonywania palpacji, najważniejszych założeń tego systemu, znaczenia podstawowych odruchów i sposobów ich niwelowania przy użyciu protokołów akupunkturowych opracowanych przez Kiiko Matsumoto. W tym artykule będziemy kontynuowali opis kolejnych odruchów możliwych do zbadania palpacyjnie i punktów akupunkturowych, które należy zastosować, aby je usunąć. Przydatnym atlasem, w którym można sprawdzić dokładną lokalizację i sposób nakłuwania punktów akupunkturowych, jest A Manual of Acupuncture opracowany przez Petera Deadmana.

POLECAMY

Sposób wykonywania akupunktury w medycynie japońskiej

Japoński sposób wykonywania akupunktury w wielu aspektach różni się od sposobu nakłuwania w tradycyjnej medycynie chińskiej. Główną różnicą jest średnica używanych igieł. Igły japońskie mają zazwyczaj mniejszą średnicę (0,18 mm, 0,20 mm) i są bardziej zaostrzone. Takie igły lepiej nadają się do delikatnego i powierzchownego nakłuwania, którego używa się w japońskiej akupunkturze, jednak do wykonania akupunktury można użyć również zwykłych igieł akupunkturowych (np. firm Dong Bang, EACU, Acu-Top). W tradycyjnej medycynie chińskiej nakłucie jest mniej przyjemne i głębsze, a sama technika bardziej agresywna. Do istotnych różnic należy zaliczyć także wspomnianą głębokość nakłucia, która w akupunkturze japońskiej wynosi zaledwie kilka milimetrów, i konieczność używania prowadnicy do wbicia igły. Prowadnice nie były standardowo używane w medycynie chińskiej i zostały wprowadzone właśnie w Japonii. Igłę należy umieścić w prowadnicy w sposób pokazany na zdj. 1 (palec wskazując...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy