Na początek warto zastanowić się nad samą zasadnością stosowania ortez i nad tym, co oznacza stwierdzenie, że orteza jest dynamiczna i dlaczego tylko takie ortezy mają merytoryczne uzasadnienie w terapii pacjentów ze spastycznością.
POLECAMY
Zdaniem autora, który od kilku lat zajmuje się tematyką sprzętu rehabilitacyjnego stosowanego w neurologii, w tej dziedzinie zachodzi pewna zmiana na lepsze. Mimo to jakość produktów i ich merytoryczna myśl techniczna pozostawia wiele do życzenia i tak naprawdę trudno znaleźć produkt specjalistyczny, dedykowany dla neurologii, który byłby istotnym wsparciem dla fizjoterapii i który fizjoterapeuci chętnie zalecaliby swoim pacjentom w codziennej praktyce. Podczas oglądania niektórych produktów nasuwa się pytanie, kto jest pomysłodawcą i czy osoba ta konsultowała się ze specjalistami z dziedziny rehabilitacji neurologicznej. Bardzo często wrażeniem, jakie odnosi się przy oglądaniu istniejącego sprzętu, jest jego czysto mechaniczne zastosowanie do rozwiązania problemu, co w przypadku pacjentów z uszkodzeniem w OUN (udar, uraz mózgu) nie może być jedynym kryterium zastosowania. Uwzględniając charakterystykę zaburzeń, jakie występują w tej grupie chorych, a szczególnie spastyczności mięśniowej (zaburzenie kontroli napięcia mięśniowego), produkty medyczne dla neurologii muszą być specjalnie dedykowane i przemyślane z uwzględnieniem najnowszych badań naukowych potwierdzających słuszność ich zastosowania.
Starając się odnaleźć genezę takiego stanu rzeczy, można z łatwością zauważyć kilka elementów, które z punktu widzenia doświadczenia i wieloletniej praktyki klinicznej w neurologii są odpowiedzialne z tę sytuację:
- Częste adaptowanie sprzętu mającego swoje właściwe zastosowanie w ortopedii do neurologii, gdzie problem m...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!