Entezopatia
Entezopatia jest zmianą przeciążeniowo-zwyrodnieniową przyczepu ścięgna do kości. Istotą choroby jest stan zapalny, któremu towarzyszy ból zlokalizowany w okolicy danego przyczepu oraz osłabienie struktury. Zmiany mogą powstać w wyniku powtarzanych czynności, np. przeciążeń związanych z pracą, dźwiganiem. Dochodzi wówczas do mikrouszkodzeń w obrębie przyczepu mięśni do kości. Mogą one prowadzić do wyrywania poszczególnych włókien ścięgna z przyczepu. Przemieszczenie wyrwanych włókien wraz z komórkami chrząstki czy kości w głąb ścięgna powoduje patologiczne kościotworzenie. Powstają tzw. entezofity, czyli specyficzne wyrosła kostne.
REKLAMA
Objawy
Do kluczowych objawów w przebiegu zmian o charakterze entezopatii należy przede wszystkim ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Bardzo często nie podlega on uśmierzeniu po podaniu doustnych leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, szczególnie gdy ma charakter przewlekły (trwa powyżej trzech miesięcy). Wynika to głównie z ograniczonego ukrwienia struktur przyczepiających się do guzka większego kości ramiennej, czyli stożka rotatorów.
W zależności od stopnia zaawansowania zmian oraz liczby struktur objętych patologią chory może prezentować dodatkowe objawy, do których należą: ograniczenie ruchomości w zakresie barku, ograniczenie odwodzenia, rotacji zewnętrznej oraz wewnętrznej. Wykonywanie codziennych czynności staje się bolesne i znacznie ograniczone. Pacjent ma problem z uczesaniem się, zapięciem biustonosza oraz ubraniem się. Czynności, które n...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!