Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

8 lipca 2019

Jak efektywnie prowadzić elektroniczną dokumentację medyczną?

0 910

Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczy wszystkich fizjoterapeutów. Jak sprawnie i szybko prowadzić dokumentację pacjentów dzięki EDM Medfile®?

Obowiązek prawny dotyczący prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej dotyczy nie tylko lekarzy, ale także fizjoterapeutów. Zgodnie z ustawą fizjoterapeuta powinien sporządzać dokumentacje medyczną w formie zbiorowej księgi zabiegów leczniczych oraz indywidualną kartę pacjenta (art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty ). Dodatkowo, prowadzona dokumentacja medyczna może być udostępniania pacjentowi, ponieważ w oparciu o artykuł 23 ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta każdy pacjent ma prawo wglądu do swojej kartoteki. Efektywne prowadzenie dokumentacji medycznej to źródło informacji o prowadzonym procesie terapeutycznym pacjenta oraz główny dowód w ewentualnym postępowaniu sądowym w sprawie o błąd medyczny. Warto zatem rzetelnie podejść do tematu oraz wspierać się rozwiązaniami, które automatyzują i optymalizują codzienną pracę.

Z programem dla gabinetu Medfile® szybko i wygodnie uzupełnisz wizytę

Karta wizyty w Medfile® została przygotowana w oparciu o wytyczne Krajowej Izby Fizjoterapeutów, co oznacza, że są dostępne niezbędne pola do przeprowadzenia kompleksowego wywiadu medycznego, w tym badania podmiotowego z wizualizacją dolegliwości, określenia istoty dolegliwości oraz wykonania badania przedmiotowego. Ilość pól do uzupełnienia może nieco przerażać i powodować wrażenie, że wypełnienie karty wizyty będzie wymagało dużej ilości czasu. Dlatego właśnie powstały ułatwienia, dzięki czemu fizjoterapeuta może skupić się na realizacji konsultacji, a nie na żmudnym uzupełnianiu kartoteki.

Pierwszym z usprawnień jest kreator szablonów dostępny z poziomu karty wizyty dający możliwość przygotowania „gotowych odpowiedzi”, które można wczytać za pomocą jednego kliknięcia. Na czym polega fenomen szablonów? Otóż w momencie powtarzalnych syndromów przez pacjentów lub pewnych grup schorzeń, chorób przewlekłych etc. można umieścić je pod konkretną kategorią, by następnie dodać do karty wizyty. Szablony kreujemy dla konkretnych pól w karcie wizyty, które raz stworzone są zapamiętywane. Zaletą rozwiązania jest to, iż pola można edytować, co ściśle nie obliguje nas do pozostawienia opisu godnie z pierwszym założeniem. To znaczna oszczędność czasu.

Drugim ułatwieniem jest diagram fizjoterapeutyczny, na którym zaznacza się dolegliwości. Diagram przedstawia sylwetkę z czterech stron, a szeroki wybór kolorów rysika pozwala na czytelne zaznaczanie wielu objawów.

Kopiowanie poprzedniej wizyty – to kolejne rozwiązani...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy