Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

8 lipca 2019

Jak efektywnie prowadzić elektroniczną dokumentację medyczną?

314

Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczy wszystkich fizjoterapeutów. Jak sprawnie i szybko prowadzić dokumentację pacjentów dzięki EDM Medfile®?

Obowiązek prawny dotyczący prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej dotyczy nie tylko lekarzy, ale także fizjoterapeutów. Zgodnie z ustawą fizjoterapeuta powinien sporządzać dokumentacje medyczną w formie zbiorowej księgi zabiegów leczniczych oraz indywidualną kartę pacjenta (art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty <Dz. U. poz. 1994 oraz z 2017 r. poz. 505>). Dodatkowo, prowadzona dokumentacja medyczna może być udostępniania pacjentowi, ponieważ w oparciu o artykuł 23 ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta każdy pacjent ma prawo wglądu do swojej kartoteki. Efektywne prowadzenie dokumentacji medycznej to źródło informacji o prowadzonym procesie terapeutycznym pacjenta oraz główny dowód w ewentualnym postępowaniu sądowym w sprawie o błąd medyczny. Warto zatem rzetelnie podejść do tematu oraz wspierać się rozwiązaniami, które automatyzują i optymalizują codzienną pracę.

Z programem dla gabinetu Medfile® szybko i wygodnie uzupełnisz wizytę

Karta wizyty w Medfile® została przygotowana w oparciu o wytyczne Krajowej Izby Fizjoterapeutów, co oznacza, że są dostępne niezbędne pola do przeprowadzenia kompleksowego wywiadu medycznego, w tym badania podmiotowego z wizualizacją dolegliwości, określenia istoty dolegliwości oraz wykonania badania przedmiotowego. Ilość pól do uzupełnienia może nieco przerażać i powodować wrażenie, że wypełnienie karty wizyty będzie wymagało dużej ilości czasu. Dlatego właśnie powstały ułatwienia, dzięki czemu fizjoterapeuta może skupić się na realizacji konsultacji, a nie na żmudnym uzupełnianiu kartoteki.

Pierwszym z usprawnień jest kreator szablonów dostępny z poziomu karty wizyty dający możliwość przygotowania „gotowych odpowiedzi”, które można wczytać za pomocą jednego kliknięcia. Na czym polega fenomen szablonów? Otóż w momencie powtarzalnych syndromów przez pacjentów lub pewnych grup schorzeń, chorób przewlekłych etc. można umieścić je pod konkretną kategorią, by następnie dodać do karty wizyty. Szablony kreujemy dla konkretnych pól w karcie wizyty, które raz stworzone są zapamiętywane. Zaletą rozwiązania jest to, iż pola można edytować, co ściśle nie obliguje nas do pozostawienia opisu godnie z pierwszym założeniem. To znaczna oszczędność czasu.

Drugim ułatwieniem jest diagram fizjoterapeutyczny, na którym zaznacza się dolegliwości. Diagram przedstawia sylwetkę z czterech stron, a szeroki wybór kolorów rysika pozwala na czytelne zaznaczanie wielu objawów.

Kopiowanie poprzedniej wizyty – to kolejne rozwiązanie, idealnie sprawdzające się u pacjentów, których stan zdrowia i opis dolegliwości utrzymuje się na tym samym lub zbliżonym poziomie. Za pomocą jednego przycisku można wizytę skopiować i dokonać edycji wpisów lub pozostawić bez zmian. W taki sposób przy minimalnym nakładzie pracy dokumentacja zgodnie z prawem została na wizycie sporządzona. Natomiast podgląd wizyt z poziomu karty pacjenta pozwala bez opuszczania otwartej karty w przeglądarce podejrzeć wcześniejsze wizyty pacjenta i zastosowane leczenie. Dzięki temu natychmiast mamy podgląd na cały proces fizjoterapeutyczny pacjenta.

Drukowanie wybranych lub wszystkich elementów karty wizyty pozwala na przekazanie pacjentowi jego dokumentacji w zakresie, jaki jest konieczny. Dokumentacja może zostać wysłana na e-mail lub wydrukowana w sposób tradycyjny.

Wysyłanie elektronicznych formularzy do pacjenta za pomocą linku pozwala na wcześniejsze zebranie od niego niezbędnych informacji, co skraca konieczne formalności podczas samej wizyty.  

Wybór dobrego programu to inwestycja czasu i pieniędzy   

Wybierając program do gabinetu fizjoterapeutycznego i decydując się na prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej należy wziąć pod uwagę regulacje prawne, system udogodnień i wsparcia procesu pracy oraz ciągle rosnące wymagania pacjentów czy to do uzyskiwania w formie drukowanej zleceń, czy zapisu na wizytę online. Warto wybrać Medfile®, ponieważ:

  • cała elektroniczna dokumentacja medyczna w jednym miejscu,
  • posiada dedykowaną kartę wizyty dla fizjoterapeutów,
  • automatyzuje zapis na wizyty, posiada integracje z Google Calendar, platformą ZnanyLekarz czy formularzem do rejestracji pacjentów online Medfile®,
  • oferuje zapisy na wizyty grupowe i pojedyncze konsultacje,
  • pozwala na wprowadzenie pakietów fizjoterapeutycznych czy dodawanie płatników (np. fundacji),
  • uruchamia bezpłatnie stronę www oraz miejsce w bazie gabinetów.

Chcąc dowiedzieć się więcej o możliwościach programu zachęcamy do umówienia się na bezpłatną prezentację systemu. Zadzwoń pod numer (+48) 530 610 330 lub napisz do nas maila na adres: biuro@medfile.pl

 

Przypisy