Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Do gabinetów fizjoterapeutów regularnie zgłaszają się pacjenci cierpiący na osteoartrozę. Jednym z ważnych zadań fizjoterapeuty jest wsparcie swoich podopiecznych podczas procesu leczenia. Jak to skutecznie robić?
W chorobie zwyrodnieniowej stawów dochodzi do zakłócenia współistniejących procesów tworzenia oraz degradacji chrząstki stawowej. Schorzenie to powoduje stopniowe uszkodzenie chrząstki stawowej, prowadząc do znacznego upośledzenia budowy i funkcji objętego zwyrodnieniem stawu. Wiąże się to z występowaniem dolegliwości bólowych oraz zmniejszeniem zakresu ruchomości danego stawu. Do grupy czynników ryzyka wystąpienia osteoartrozy zaliczamy:
- otyłość lub nadwagę,
- osłabienie mięśni otaczających staw,
- hipermobilność stawów,
- czynniki zawodowe,
- zaburzenia budowy stawu,
- geny i płeć żeńską,
- starszy wiek,
- uprawianie sportów (np. wyczynowo).
Osoby trafiające na fizjoterapię to zazwyczaj ludzie starsi ze znaczną nadwagą. Wspieranie ich podczas procesu leczenia to niezwykle ważne zadanie fizjoterapeuty.
POLECAMY
R e k l a m a
Co warto wiedzieć o leczeniu pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów?
Leczenie osteoartrozy zaczyna się najczęściej od metod niefarmakologicznych (np. redukcji wagi, doboru odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych oraz fizjoterapii). Kolejnym krokiem jest dodanie do metod niefarmakologicznych przeciwbólowych leków doustnych – paracetamolu oraz leków z grupy tzw. SYSADOA, czyli wolnodziałających leków objawowych w chorobie zwyrodnieniowej stawów (np. Piascledine). W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów można posiłkować się również terapią miejscową (żelami, sprayami, okładami itp.).
W zaawansowanym stadium choroby można też rozważyć włączenie opioidowych leków przeciwbólowych lub leczenia operacyjnego. Jak jednak skutecznie wspierać pacjentów w procesie leczenia, niezależnie od jego typu?
Trzy złote zasady współpracy z chorym na osteoartrozę, czyli jak udzielać wsparcia
Fizjoterapeuta, poza prowadzeniem standardowej terapii, może pomóc swoim podopiecznym poprzez:
- Określanie celów i motywowanie
Wskazując pacjentom kolejne cele fizjoterapii i pokazując im, co zyskają dzięki kontynuowaniu leczenia (poprawa jakości życia, zmniejszenie dolegliwości bólowych, lepsze samopoczucie itp.), f...