Kinetic Control jako podstawowe narzędzie diagnostyczno-terapeutyczne

Dlaczego ocena narządu ruchu jest tak ważna?

Temat miesiąca

W ostatnim ćwierćwieczu doszło do wyłonienia się koncepcji Kinetic Control, opartej na solidnym rozumowaniu klinicznym, obejmującym diagnozę dysfunkcji motorycznych i tkanek bolesnych, określenie możliwych mechanizmów bólowych oraz analizę czynników kontekstowych. Kinetic Control za pomocą prostych do wykonania testów pozwala zidentyfikować źródło dolegliwości, co ma kluczowe znaczenie dla dalszego procesu terapii i leczenia pacjenta.

Koncepcja Kinetic Control powstawała na przestrzeni ostatnich 25 lat. Integruje ona nowoczesne idee i narzędzia kinezyterapeutyczne, tworząc spójny system, oparty na solidnym fundamencie rozumowania klinicznego (tab. 1) [1].

REKLAMA

Problemem, z jakim często można się spotkać, jest brak zaufania ze strony lekarzy co do umiejętności fizjoterapeutów i skuteczności rehabilitacji. Wynika to w dużej mierze z obecnego systemu diagnostycznego, opartego na ocenie zmian strukturalnych widocznych w wynikach badań obrazowych. Badania czynnościowe narządu ruchu wskazują, że takie postępowanie może być mylące, a stwierdzone zmiany strukturalne mogą być bez związku z objawami subiektywnymi zgłaszanymi przez pacjentów. Badania osób bez problemów bólowych w obrębie kręgosłupa wykazały, że już u 37% dwudziestolatków i 80% pięćdziesięciolatków występują zmiany degeneracyjne. Przepukliny krążka międzykręgowego, które są często określane jako przyczyna bólu, występują u osób nieodczuwających bólu (u 30% dwudziestolatków i aż u 60% pięćdziesięciolatków) [2].

Występowanie bólu i problemów funkcjonalnych nie wynika wyłącznie ze zmian strukturalnych w obrębie aparatu ruchu, a jeśli nawet dojdzie do takich zmian, to istnieją możliwości adaptacji, które mogą pozwolić na funkcjonowanie bez wrażeń bólowych. Niewielkie ograniczenia elastyczności w obrębie struktury skutkują wytworzeniem kompensacji, co często bywa bezobjawowe, jednak problem pojawia się, gdy ograniczenie ruchomości oddziałuje na są...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO