Organizm ludzki jest przygotowany do odbudowy integralności tkanki poprzez procesy ziarninowania zachodzące w trakcie gojenia blizn. Niezwykle istotne są tutaj prawidłowo przebiegające po sobie cykle gojenia rany. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić do powstania ograniczenia mobilności tkanki miękkiej, co w konsekwencji prowadzi do nasilenia dolegliwości bólowych oraz ograniczenia w prawidłowym działaniu układu mięśniowo-szkieletowego (kształtowanie nieprawidłowych wzorców ruchowych) [1].
Proces gojenia się uszkodzeń przebiega w trzech podstawowych fazach:
POLECAMY
- faza I – faza stanu zapalnego (48–72 godziny),
- faza II – proliferacja (trzy–sześć tygodni),
- faza III – przebudowa, bliznowacenie (od trzech tygodni do nawet kilku lat).
Pomimo ogólnie przyjętych ram czasowych zawsze należy pamiętać, że są one podane orientacyjnie. Każda tkanka goi się inaczej i w zależności od tego, jak duże było zranienie, jakiej okolicy ciała dotyczyło, jak było głębokie, jaki jest ogólny stan pacjenta i jakie ma skłonności do powstawania bliznowców, proces gojenia i bliznowacenia może przebiegać w różnym tempie.
Niezwykle istotny w procesie gojenia się jest stan zapalny, który w różnym nasileniu towarzyszy wszystkim powyżej opisanym fazom poprzez działanie mediatorów stanu zapalnego.
Podział blizn według Mustoe
- Blizna prawidłowa – ma perłowy kolor, jest płaska i nie wystaje ponad obszar otaczającej ją skóry.
- Blizna nieprawidłowa – jest barwy czerwonej. Pacjent odczuwa w jej obszarze bolesność oraz swędzenie. Blizna lekko wystaje ponad obszar otaczającej ją skóry.
- Blizna przerosła liniowa – koloru czerwonego, lekko uni...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!