Patomechanika
Deformacja palucha koślawego polega na przyśrodkowym odchyleniu I kości śródstopia. Jest to spowodowane niestabilnością stawu klinowo-śródstopnego I (zdj. 1). Wtórnie następuje odchylenie boczne paliczka podstawnego palucha. Te zmiany powodują całkowitą niewydolność stabilizatorów przyśrodkowych stawu MTP I. Zmiany w tkankach miękkich to rozciągnięcie torebki stawowej i więzadła od strony przyśrodkowej stawu MTP I. W konsekwencji mięsień odwodziciel palucha przesuwa się na stronę podeszwową, stając się jego zginaczem i powodując rotację paliczka podstawnego palucha. Mięśnie zginacz długi palucha (flexor hallucis longus – FHL) i prostownik długi palucha (extensor hallucis longus – EHL) po utracie osi stawu stają się niejako cięciwą łuku, poprzez swoje napięcie nasilają deformację. Staw śródstopno-trzeszczkowy traci zborność na skutek odchylenia I kości śródstopia i przesunięcia trzeszczek (sesamoid lateral, medial) do boku (zdj. 2).
Efektem tych zmian jest nie tylko zaburzenie biomechaniki stopy, towarzyszący ból, niemożność doboru obuwia, jak również możliwość powstania kolejnych deformacji, np. palca młotkowatego. Całość zaburzeń w znaczący sposób obniża jakość życia chorego.
Do oceny stopnia deformacji niezbędne jest badanie RTG (AP i bok), w obciążeniu. Na zdjęciu należy określić trzy kąty, które przedstawia tabela 1 (zdj. 3).
Przyjmuje się trzy stopnie zaawansowania palucha koślawego, które warunkują dobór metody leczenia.
POLECAMY
Przyczyny
Choć istnieją dowody określające przyczyny powstawania palucha koślawego, naukowcy są zgodni, że etiologia jest...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!