Mobilizacja blizny po cięciu cesarskim

Case study numeru

Cięcie cesarskie polega na przecięciu powłok brzusznych i mięśnia macicy w celu wydobycia płodu. W 99% przypadków nacięcie macicy wykonuje się poprzecznie w jej dolnym odcinku. Terapia blizny po cesarskim cięciu obejmuje przygotowanie okolicznych tkanek i usunięcie obrzęku, który jest nagromadzony wokół rany, a także mobilizację zarówno samej blizny, jak i powłok brzusznych.

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2018 r. w Polsce odsetek cięć cesarskich wynosi 43,85%. Najczęściej cięcie cesarskie jest wykonywane w Brazylii, a najrzadziej w Japonii i Czechach. 
Dokładna znajomość anatomii przedniej ściany jamy brzusznej jest niezbędna do wykonania odpowiedniego otwarcia powłok brzusznych i pozwala operatorowi na uniknięcie uszkodzenia włókien nerwowych oraz naczyń krwionośnych (rys. 1, 2).
 

REKLAMA

Rys. 1. Mięśnie i tętnice przedniej ściany jamy brzusznej

 

Rys. 2. Unaczynienie macicy


Cięcie cesarskie

 Cięcie cesarskie polega na przecięciu powłok brzusznych i mięśnia macicy w celu wydobycia płodu. Wyróżnia się cięcie podłużne i cięcie poprzeczne. Cięcie poprzeczne daje dobre efekty w procesie gojenia się rany i pożądane efekty kosmetyczne. Cięcie wykonane techniką poprzeczną przekłada się na 30-krotnie większą wytrzymałość blizny niż w przypadku cięcia podłużnego. 

Nacięcie powłok brzusznych 

Etapy cięcia poprzecznego:

  1. nacięcie skóry i warstwy podskórnej;
  2. przecięcie powięzi mięśnia prostego brzucha;
  3. oddzielenie powięzi od mięśni prostych brzucha;
  4. rozsunięcie mięśni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO