Wysokoenergetyczne urazy kompleksu barkowego są powszechnie spotykanymi przypadkami w praktyce fizjoterapeutycznej. Uszkodzenia powstające na skutek wypadku komunikacyjnego często prowadzą do skomplikowanych złamań w obszarze kończyny wolnej oraz obręczy barkowej. W przypadku prowadzenia niewłaściwej rehabilitacji jakość życia pacjenta może zostać znacznie obniżona na długi czas z powodu licznie występujących powikłań.
Biomechanika stawu ramiennego
Staw ramienny jest najbardziej mobilnym stawem w ludzkim ciele, wykonującym ruchy w trzech płaszczyznach:
POLECAMY
- strzałkowej – zgięcie i wyprost,
- czołowej – odwodzenie,
- poprzecznej – zgięcie i wyprost horyzontalny,
- ruchy rotacji wewnętrznej i zewnętrznej.
Tak duża mobilność kompleksu barkowego jest możliwa dzięki współpracy pięciu stawów połączonych funkcjonalnie:
- ramiennego,
- podbarkowego,
- żebrowo-łopatkowego,
- barkowo-obojczykowego,
- mostkowo-żebrowo-obojczykowego.
Ruchy w tych stawach są od siebie zależne, a ich działanie jest możliwe wyłącznie podczas wspólnej pracy. Udział każdego ze stawów zmienia się w zależności od wykonywanego ruchu.
Aparat więzadłowy stawu ramiennego jest mocno rozbudowany, tak aby zapewnić wyjątkowo dużą ruchomość, a jednocześnie nie dopuszczać do niekontrolowanej nadruchomości. Składa się on z więzadła obrąbkowo-ramiennego, wzmacniającego górną i tylną część torebki stawowej, a także wraz z więzadłem kruczo-ramiennym zabezpieczającego staw ramienny od przodu. Do więzadła kruczo-ramiennego jest przyczepione również więzadło kruczo-obrąbkowe, jednak nie pełni ono istotnej funkcji w mechanice stawu.
W skład kompleksu barkowego wchodzą liczne mięśnie stanowiące stabilizację czynną stawu oraz umożliwiające wykonywanie ruchu. Są to w szczególności mięśnie: nadgrzebieniowy i podgrzebieniowy, podłopatkowy, obły mniejszy, których wspólny przyczep jest określany jako stożek rotatorów. Ponadto do najistotniejszych struktur tego stawu należą ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego i trójgłowego ramienia oraz mięsień naramienny, piersiowy mniejszy i większy. Elementem, który również może ulec uszkodzeniu podczas urazu, jest obrąbek stawowy, który sprawia, że panewka staje się głębsza, a powierzchnie stawowe są...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!