Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku rwy kulszowej

Protokoły fizjoterapeutyczne

Rwa kulszowa jest zespołem objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1 tworzące największy obwodowy nerw człowieka — nerw kulszowy. Podczas pracy z pacjentem z objawami rwy kulszowej należy przede wszystkim przeprowadzić dokładny wywiad, by móc odkryć pierwotną przyczynę dolegliwości. Kluczowe jest zróżnicowanie, czy dolegliwości bólowe są wywołane przez aktywny konflikt dyskowo-korzeniowy (przepuklinę) — w tym przypadku postępowanie jest delikatniejsze, ostrożniejsze i we współpracy z neurochirurgiem.

Nerw kulszowy powstaje w miednicy mniejszej pomiędzy tylnym brzegiem mięśnia zasłaniacza wewnętrznego, kolcem kulszowym, więzadłem krzyżowo-kolcowym od przodu a dolnym brzegiem mięśnia gruszkowatego od tyłu. Wychodzi z okolicy kulszowej splotu krzyżowego. Miednicę mniejszą opuszcza przez otwór podgruszkowaty, rzadziej poniżej dolnego brzegu mięśnia gruszkowatego, i układa się na powierzchni tylnej mięśni krótkich, odpowiadających za obracanie uda, w połowie odległości między guzem kulszowym a krętarzem większym. Następnie w odcinku pośladkowym nerw leży do tyłu w stosunku do stawu biodrowego na mięśniach bliźniaczych, mięśniu zasłaniaczu wewnętrznym i mięśniu czworobocznym uda, jest pokryty przez mięsień pośladkowy wielki. W odcinku udowym nerw biegnie w obrębie tkanki tłuszczowej na tylnej powierzchni mięśnia przywodziciela wielkiego, pokryty przez mięśnie zginacze uda, a na krótkim, jedno-dwucentymetrowym odcinku jest przykryty jedynie przez powięź szeroką.
Na wysokości kąta górnego dołu podkolanowego tworzonego przez mięsień półbłoniasty, mięsień półścięgnisty oraz mięsień dwugłowy uda nerw kulszowy ulega podziałowi na nerw piszczelowy i nerw strzałkowy wspólny. Podział nerwu kulszowego może się odbywać powyżej dołu podkolanowego na różnej wysokości. Nierzadko obie gałęzie końcowe odchodzą oddzielnie już od splotu krzyżowego, wówczas nerw strzałkowy może przebijać mięsień gruszkowaty, podczas gdy nerw piszczelowy przechodzi przez otwór podgruszkowaty, a gałęzie zaopatrujące udo odchodzą od nerwu kulszowego lub bezpośrednio ze splotu krzyżowego lub nerwu pośladkowego dolnego.
Analizując przebieg oraz budowę nerwu kulszowego, można dostrzec wiele możliwości drażnienia go na całym przebiegu.
 

REKLAMA

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO