W nawiązaniu do monografii i artykułów dotyczących metodyki i aparatu SKOL-AS w artykule zaprezentowano wybrane ćwiczenia prowadzone w pozycji siedzącej. Działanie zgodne z metodyką SKOL-AS daje możliwości reedukacji wzorca ruchowego i jego utrwalenia.
Wszystkie ćwiczenia wykonywane w aparacie SKOL-AS poprzedzone są terapią manualną stawów biodrowych, krzyżowo-biodrowych oraz międzywyrostkowych kręgosłupa. Celem tej formy terapii jest poprawa zakresu ruchu w stawach, umożliwiająca uzyskanie prawidłowego rozkładu sił w obrębie segmentu podczas czynności lokomocyjnych.
POLECAMY
Ćwiczenie 1.
Ćwiczenia izometryczne mięśni I i II układu odniesienia prowadzone na trójpłaszczyznowo skorygowanej miednicy, połączone z jednoczesną, czynno-bierną elongacją i derotacją kręgosłupa z wykorzystaniem kontroli według wskazań manometrów.
Cel: Umożliwienie oddziaływania na struktury mięśniowo-powięziowe wspomagające odtworzenie prawidłowego wzrostu kręgu, a także aktywowanie mechanizmu feedforward.
Ćwiczenie 2.
Ćwiczenia czynne odcinka lędźwiowego prowadzone na trójpłaszczyznowo skorygowanej miednicy oraz odcinku lędźwiowym, oparte częściowo na modyfikacji metody Lehnert-Schroth zaadaptowanej do metodyki SKOL-AS.
Cel: Reedukacja postawy ciała w następstwie pop-rawy kształtu kręgosłupa. Zadaniem dziecka jest rozszerzenie strony wklęsłej i zwężenie szerokich boków stro...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 11 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!