Rwa kulszowa to termin powszechnie używany do opisania bólu kończyny dolnej, najczęściej spowodowanego uciskiem bądź podrażnieniem korzenia nerwowego. Większość przypadków w fazie ostrej może być leczona nieinwazyjnie. Dużą rolę odgrywa tu rehabilitacja. W okresie ostrych objawów fizykoterapia oraz kinezyterapia mogą skutecznie wpływać na zmniejszenie bólu. Natomiast dla osiągnięcia długotrwałego efektu należy stosować głównie kinezyterapię.
Rwa kulszowa – co to takiego?
Rwa kulszowa jest terminem powszechnie używanym do opisania bólu kończyny dolnej, którego źródło znajduje się w kręgosłupie. To ból, który promieniuje od odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz pośladka, przechodząc przez tylną powierzchnię uda i podudzia aż do stopy. W przebiegu rwy kulszowej w fazie ostrej pojawiający się ból jest nagły oraz bardzo dotkliwy w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Poza dolegliwościami bólowymi występuje drętwienie, mrowienie. Powstały ból jest związany z uciskiem na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy.
Nerw kulszowy utworzony jest z lędźwiowych oraz krzyżowych korzeni nerwowych. Jest najdłuższym i najgrubszym nerwem obwodowym w organizmie człowieka. Prowadzi impuls do mięśni kończyny dolnej oraz z powrotem z kończyny dolnej do mózgu, dając sygnały czuciowe, a także bólowe. Nerw kulszowy zaopatruje pośladek, tylno-boczną część uda, podudzie i stopę. Dlatego też ból w tej okolicy jest określany jako rwa kulszowa.
Podsumowując, rwa kulszowa to objaw wywołany przez strukturalne zaburzenia tkanek, które znajdują się w pobliżu nerwu kulszowego, i związany z nimi ucisk na ten nerw.
POLECAMY
Nerw kulszowy – przebieg
Nerw kulszowy ma swój początek w miednicy mniejszej.
Patrząc od przodu, znajduje się pomiędzy tylnym brzegiem mięśnia zasłaniacza wewnętrznego, kolcem kulszowym i więzadłem krzyżowo-kolcowym. Natomiast od tyłu biegnie dolnym brzegiem mięśnia gruszkowatego. Z miednicy mniejszej wychodzi przez otwór podgruszkowaty. Czasem zdarza się, iż przechodzi poniżej dolnego brzegu mięśnia gruszkowatego, układając się na powierzchni tylnej mięśni krótkich.
W przebiegu nerwu wyróżnia się dwa odcinki. Pierwszy odcinek zwany jest pośladkowym – nerw leży do tyłu od stawu biodrowego oraz szyjki kości udowej na mięśniach...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!