Dołącz do czytelników
Brak wyników

Protokoły fizjoterapeutyczne

23 sierpnia 2022

NR 138 (Lipiec 2022)

Rehabilitacja w przypadku naderwania ścięgna Achillesa

0 1124

Ścięgno Achillesa jest bardzo ważną strukturą, zapewniającą odpowiednie funkcjonowanie zwłaszcza narządu ruchu. Jego uszkodzenie na skutek różnorodnych urazów może doprowadzić do zaburzenia wielu wzorców ruchowych. W przypadku naderwania ścięgna Achillesa ważną rolę odgrywa specjalistyczna fi zjoterapia, która przede wszystkim łagodzi objawy urazu, a w późniejszym etapie przywraca prawidłowe funkcjonowanie omawianej struktury oraz otaczających ją mięśni i stawów. Właściwe usprawnianie gwarantuje szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności.

Aktywność fizyczna zarówno amatorska, jak i zawodowa doprowadza w perspektywie czasu do powstania wielu nieprzewidzianych urazów, mogących w dużej mierze zaburzyć właściwą pracę zwłaszcza narządu ruchu. Ruch pod każdą postacią stanowi bardzo ważny element życia człowieka. Rozmaite ćwiczenia ogólnousprawniające wykonywane systematycznie wywierają pozytywny wpływ na organy wewnętrzne oraz układy. Odpowiednia aktywność fizyczna właściwie kształtuje mięśnie, stawy, a także narządy.

POLECAMY

Ścięgno Achillesa

Ścięgno Achillesa jest najsilniejszym i zarazem najgrubszym ścięgnem organizmu człowieka. Wytrzymuje obciążenia wahające się od 200 do nawet 300 kg. Powstaje z włókien końcowych mięśnia brzuchatego łydki. Długość ścięgna pochodząca od mięśnia brzuchatego łydki wynosi 11–26 cm, natomiast mięsień płaszczkowaty oddaje ścięgnu 3–11 cm. Dodatkowo w części przyśrodkowej przyczepia się oddzielne ścięgno mięśnia podeszwowego. Powierzchowną ochronę mechaniczną ścięgna zapewnia warstwa tkanki łącznej.
Wytrzymałość mechaniczna wynika przede wszystkim z obecności kolagenu typu I, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie, a przy tym jest strukturą jednorodnie zbitą i elastyczną. W przypadk...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy