Terapia kobiet po porodzie naturalnym

w okresie połogu, z wykorzystaniem technik osteopatycznych – opis przypadku

Temat miesiąca

Coraz częściej do gabinetu trafiają kobiety po porodzie w celu badania, a następnie przeprowadzenia terapii mającej ułatwić powrót do zdrowia i formy. Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Z jednej strony wspaniała chwila pojawienia się na świecie nowego człowieka, z drugiej – długi, męczący proces, który często powoduje różne dolegliwości w okresie połogu.

 

REKLAMA

Terapię najlepiej rozpocząć jeszcze w okresie połogu. Tak naprawdę im wcześniej się zacznie, tym bardziej zadowalające będą efekty. Podjęcie terapii po okresie połogu również jest dobrym rozwiązaniem, jednak wtedy efekty leczenia są znacznie mniejsze.

Zmiany zachodzące w organizmie matki w czasie ciąży

Ciąża to niezwykły, jedyny w swoim rodzaju okres w życiu kobiety. Ciało całkowicie się zmienia. Powiększające się brzuch i piersi zmieniają dotychczasową postawę. Przodopochylenie kości krzyżowej zmienia statykę miednicy, często prowadząc do zablokowania stawów krzyżowo-biodrowych, co w konsekwencji może prowadzić do przeniesienia napięcia na wyższe segmenty kręgosłupa. Mięśnie brzucha zostają osłabione, dominują zginacze stawu biodrowego, prostowniki odcinka lędźwiowego oraz powięź piersiowo-lędźwiowa są napięte. Mięśnie pośladkowe zostają opóźnione w swojej pracy, co również przenosi napięcia na odcinek lędźwiowy. Aktywność w okresie ciąży bardzo często pozwala na szybszy powrót do formy po porodzie, jednak organizm matki, zmęczony ciążą i porodem, często potrzebuje dodatkowego wsparcia, co może zapewnić wczesna fizjoterapia.

Cele terapii:

 • badanie brzucha w celu rozpoznania ewentualnego rozejścia mięśni prostych,
 • regulacja napięć w obszarze klatki piersiowej,
 • rozluźnienie przepony,
 • przywrócenie balansu pomiędzy klatką piersiową a miednicą,
 • badanie i ewentualna terapia spojenia łonowego oraz kości ogonowej,
 • rozluźnienie...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO