Literatura różnie definiuje ten problem. Termin „ostroga piętowa” przypisuje ważną rolę w pojawianiu się dolegliwości bólowych obecności kostnej wyrośli na guzie piętowym, widocznej na zdjęciu rentgenowskim (zdj. 1). Z kolei termin „zapalenie powięzi podeszwowej”, używany od lat, dotyczy rozcięgna jako źródła bólu, bez związku z obecnością ostrogi lub jej brakiem. Najnowsze badania jednak dowodzą, że to nie stan zapalny w obrębie rozcięgna podeszwowego jest źródłem bólu, a raczej jego patologia i zmiany degeneracyjne.
REKLAMA

Mit ostrogi piętowej polega na tym, że to jej obecności przypisuje się często dolegliwości bólowe w dole pięty. Ostroga to zmiana zlokalizowana w miejscu przyczepu ścięgna mięśnia zginacza krótkiego palców po stronie podeszwowej. Jej tworzenie jest związane z przewlekłymi mikrouszkodzeniami w miejscu przyczepu kostnego, a następnie z ich samoczynną naprawą, czyli mineralizacją blizny, gdzie źródłem minerałów staje się bliski przyczep kostny entezy. Jednakże obecność ostrogi nie zawsze stwierdza się u osób z problemem zapalenia powięzi podeszwowej.
Powięź podeszwowa (aponeurosis plantaris), czyli rozcięgno podeszwowe, to łącznotkankowe mocne pasmo, które przyczep początkowy ma na guzie piętowym i biegnie w kierunku dystalnym, dzieląc się na pięć części i przyczepiając się do pochewek ścięgien i torebek stawów śródstopno-paliczkowych. Spośród trzech pasm (boczne, centralne, przyśrodkowe) największe jest pasmo centralne, które przyczepia się do wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. W głębszej warstwie przyczep w tym miejscu posiada także mięsień zginacz krótki palców, czworoboczny podeszwy i odwodziciel palucha.
Rolą powięzi podeszwowej jest zapewnienie podpory statycznej łukowi podłużnemu stopy oraz amortyzacja działających nań obciążeń. Napinanie łuku podłużnego oraz zwiększenie obciążenia działającego na łuk powoduje rozciąganie i wydłużanie się rozcięgna podeszwowego, zwłaszcza w miejscu jego przyczepu bliższego. W trakcie chodu w fazie podporu rozcięgno przekazuje na przodostopie siły działające na tyłostopie.
Mięśnie funkcjonują zintegrowane w taśmy połączone powięzią. Napięcie mięśniowe rozprzestrzenia się na całą taśmę. Udowodn...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!