Działanie terapii TECAR
Działanie terapii TECAR oparte jest na użyciu fali radiowej wysokiej częstotliwości i prądu zmiennego-naprzemiennego. Fala radiowa użyta w terapii TECAR działa na zasadzie przepływu prądu poprzez wywołanie efektu oporu. Ma to wpływ na tkanki, bowiem zostają one głęboko ogrzane, a co za tym idzie następuje stymulacja w ich wnętrzu. Zwiększa to ich regenerację i naturalną kondycję. Co więcej, ma to również pozytywny wpływ na unaczynienie tkanek, powodując rozszerzenie naczyń i przyspieszenie procesu regeneracji. Metodę tę wykorzystuje się w terapii chorób kości, urazów więzadeł i mięśni. Jest skuteczna w leczeniu przykurczów, naciągnięć, obrzęków, bólów mięśni, uszkodzeń więzadeł, zapaleń ścięgien, kaletki maziowej oraz skóry. Efekty terapii – czyli zmniejszenie bólu i opuchlizny – widoczne są już po pierwszym zabiegu, dzięki czemu terapia TECAR zyskuje coraz większą popularność wśród sportowców, którym umożliwia szybszy powrót do sprawności nawet po poważnych kontuzjach.
REKLAMA
Efekty terapeutyczne
Aby poprawnie zrozumieć zasady działania terapii TECAR na tkanki biologiczne, należy pamiętać, że ciało ludzkie to odpowiednik obwodu elektrycznego. Obwód ten złożony jest z części pojemnościowej oraz części rezystywnej. Na obie z nich oddziałuje terapia TECAR, a spektrum jej zastosowania jest bardzo szerokie, gdyż oferuje ponad 10 milionów różnych kombinacji, wywołując efekty:
- przeciwbólowy,
- przeciwobrzękowy,
- rozkurczowy,
- przeciwzapalny,
- biostymulacyjny.
Podstawowym zastosowaniem urządzenia Doctor Tecar jest jednak terapia przeciwbólowa. Stymuluje ono mikrokrążenie zarówno krwi, jak i limfy, działa również na zakończenia nerwowe, co bezpośrednio skutkuje przywróceniem równowagi potencjałów błonowych. Aktywuje uwalnianie endorfin, co przekłada się na blokowanie bólu. Terapia TECAR odgrywa również znaczącą rolę w poprawie sprawności ruchowej oraz regeneracji, dzięki celowanemu przekazywaniu energii do tkanek. Stosując tę terapię, należy spodziewać się – oprócz złagodzenia bólu – również takich efektów terapeutycznych, jak: poprawa krążenia, rozluźnienie mięśni, utrzymanie i zwiększenie ruchomości stawów.
Zdj. 1. Leczenie zapalenia stożka rotatorów przy wykorzystaniu aparatu Doctor TECAR PLUS AVx
Kiedy stosować terapię TECAR?
Terapia TECAR jest stosowana w leczeniu przewlekłych oraz ostrych patologii, a także w profilaktyce pooperacyjnej. Bolesne urazy oraz patologie pochodzenia mięśniowego, kostno-stawowego i zapalnego, takie jak ból kręgosłupa lędźwiowego, zapalenie nadkłykcia, zapalenie powięzi podeszwowej, rizartroza, zespół konfliktu podbarkowego, ból szyjno-ramienny i zapalenie naskórka, to jedynie kilka schorzeń, których leczenie wspomaga terapia TECAR bez żadnych skutków ubocznych. W przypadłościach o podłożu reumatycznym, odpowiednio dawkując energię, jest możliwe osiągnięcie pożądanego efektu polegającego na zmniejszeniu bólu mięśni oraz stawów poprzez modulację procesów zapalnych, co bezpośrednio sprzyja przywróceniu prawidłowej czynności narządu ruchu.
Zdj. 2. Wykorzystanie terapii TECAR wspomagająco w leczeniu zapalenia zatok
System biotransfer
Odpowiednio monitorowanie ilości przekazywanej energii przy pomocy systemu biotransfer, powoduje wazodylatację, która redukuje ilość odpadów metabolicznych, powstałych jako wynik procesów zapalnych, poprzez „wypłukanie” ich. Efektem tego jest lepsze natlenienie tkanek, co przekłada się na naprawę mikrouszkodzeń.
Zdj. 3. Wykorzystanie trybu pojemnościowego do udrożnienia węzłów limfatycznych w okolicy szyi
Terapia TECAR w schorzeniach układu limfatycznego
Przyczyn powodujących dysfunkcje w prawidłowej pracy układu limfatycznego oraz krwionośnego jest wiele. Często jest to ograniczona aktywność fizyczna oraz nieodpowiedni tryb życia. Skutkuje to zatrzymaniem wody, uczuciem „ciężkich nóg” oraz obrzękami kostek, czego następstwem są obrzęki limfatyczne. Terapia przy użyciu aparatu Doctor Tecar stymuluje układ limfatyczny oraz poprawia przepływ krwi i tym samym prowadzi do reaktywacji mikrokrążenia, czego następstwem jest efektywne działanie drenujące.
Terapia TECAR w leczeniu patologii pourazowych
Jest to istotne zastosowanie, które można wykorzystać również w leczeniu patologii pourazowych. Terapię TECAR można zastosować nawet w ostrej fazie, co pozwala zapobiec powstaniu rozległego obrzęku. Ponadto – dzięki odprowadzeniu nadmiaru płynów za pośrednictwem układu limfatycznego – redukujemy nie tylko obrzęk, ale i ból. Terapia TECAR sprzyja również redukcji krwiaków i redukuje niebezpieczeństwo pojawienia się zwapnień włókien mięśniowych.
TECAR – jako akcelerator fizjologiczny – jest aktualnie uwzględniany niemal w każdym projekcie terapeutycznym z zakresu medycyny sportowej, gdyż aktywuje oraz przyspiesza naturalnie procesy regeneracji tkanek. Katalizuje i wspiera reakcje biologiczne w organizmie, a dzięki przekazaniu odpowiedniej dawki energii pozwala na otrzymanie stabilnych i powtarzalnych wyników.
Piśmiennictwo
- Ștefan N.G., Tănasă R.A. Moraru C.E. The Tecar therapy to support sports traumatology. Sport & Society/Sport si Societate 2019; 19 (2): 69–74.
- Ganzit G.P., Stefanini L., Stesina G. New methods in the treatment of joint-muscular pathologies in athletes: The TECAR therapy. Medicina dello Sport 2000; 53 (4): 361–368.