Szanowni Czytelnicy,
REKLAMA
po raz pierwszy na łamach naszego czasopisma zamieszczamy artykuł w języku angielskim. Z jakiego powodu zdecydowaliśmy się na taką innowację? Powodów jest kilka. Wielu z naszych kolegów fizjoterapeutów poszukuje pracy poza granicami Polski, wielu przygotowuje się już do wyjazdu, ucząc się języka, najczęściej właśnie języka angielskiego. Dlaczego więc nie stworzyć im możliwości sprawdzenia znajomości języka właśnie poprzez kontakt z oryginalnymi pracami przygotowanymi w języku obcym, opracowanymi przez lub pod kierunkiem znanych i cenionych w świecie fizjoterapeutów z zaprzyjaźnionych z naszą redakcją ośrodków naukowych oraz praktyk fizjoterapeutycznych? Wiemy również, że w Polsce jest wielu fizjoterapeutów, którzy w swojej pracy w kraju posługują się językiem angielskim. Może więc będzie to okazja do ugruntowania znajomości języka i posługiwania się nim, możliwość poznania nowych zwrotów czy określeń już stricte fizjoterapeutycznych. Za pomocą tego i kolejnych artykułów w języku angielskim chcieliśmy również przedstawić pracę naszych kolegów fizjoterapeutów z innych krajów. Być może tego rodzaju artykuły i zawarte w nich informacje będą inspiracją do działań w naszych placówkach.
Mamy również nadzieję, że zamieszczanie na naszych łamach artykułów w innym języku przyczyni się do podniesienia atrakcyjności czasopisma i stanie się ono jeszcze bardziej przydatne dla kolejnej grupy naszych czytelników.
W tym numerze zamieszczamy artykuł przygotowany w Bejrucie, w zespole naukowym prof. Georges’a Boueiriego*, sekretarza generalnego Arab Confederation for Physical Therapy, honorowego prezydenta FIOPF, twórcy, fundatora i prezesa organizacji Order of Physiotherapists in Lebanon, aktywnego fizjoterapeuty i wykładowcy na kilku uczelniach.
Na początek ciekawy temat dotyczący zastosowania ćwiczeń z sytemu Ba Duan Jin, Qi Gong. Tak więc praca o charakterze uniwersalnym, interdyscyplinarnym i międzynarodowym.
Jesteśmy bardzo ciekawi, czy zaproponowana przez naszą redakcję formuła zostanie przez Państwa przyjęta i zaakceptowana. Prosimy, aby podzielili się Państwo z nami swoimi opiniami.
Artykuł wraz z tłumaczeniem dostępny w wersji online czasopisma.
dr Marek Wiecheć
redaktor prowadzący
* Georges Boueiri – Doctor of Physical Therapy, Secretary General of the Arab Confederation for Physical Therapy (ACPT), Honorary Vice-President of the International Federation of French speaker Physiotherapists (FIOPF), Founder & Former Chief Executive Officer of the Order of Physiotherapists in Lebanon (OPTL), Former member of the Professional Issues Working Group in the European Region of the World Confederation for Physical Therapy (PIWG-ER-WCPT).
Background – Regular physical activity (PA) can insure several positive effects on health and well-being. Thus, college students may have continuous decline in their health status due to lack of this activity while recent studies showed that eight to twelve weeks of exercise may be effective to improve physical fitness and mental health of these students.
Objective – To evaluate the short-term effects of specifi...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!