Torbiel Bakera – rehabilitacja

Z praktyki gabinetu

Torbiel Bakera, nazywana również cystą Bakera lub torbielą podkolanową, to płyn nagromadzony w postaci zgrubienia znajdującego się w dole podkolanowym. Powstaje w wyniku długotrwałego drażnienia błony maziowej, co prowadzi do wytwarzania wysięku w stawie. Leczenie zależy od aktualnego stanu klinicznego i dobierane jest indywidualnie do każdego pacjenta.

Torbiel, zwana inaczej cystą, jest to struktura zamknięta, która w prawidłowych warunkach nie występuje w organizmie człowieka. Torbiel Bakera nazywana jest również cystą Bakera lub torbielą podkolanową. Jest to nagromadzony płyn w postaci zgrubienia znajdującego się w dole podkolanowym. Najczęściej pojawia się pomiędzy głową przyśrodkową mięśnia brzuchatego a mięśniem półbłoniastym w wyniku stanu zapalnego stawu, głównie na skutek zwiększonej produkcji płynu stawowego. 

REKLAMA

Jak powstaje torbiel Bakera?

Staw kolanowy składa się z dwóch powierzchni stawowych, które są ze sobą połączone w sposób ruchomy. Powierzchnie stawowe są pokryte grubą warstwą chrząstki. Gruba warstwa chrzęstna wzmaga sprężystość stawu, zmniejsza tarcie między powierzchniami oraz zmniejsza wstrząsy powstające np. podczas biegania. Cały staw jest otoczony torebką stawową. 
Torebka stawowa łączy powierzchnie stawowe kości, jednocześnie tworząc osłonę stawu. Składa się z dwóch warstw: zewnętrznej, zwanej inaczej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO