Stosowana przez fizjoterapeutów, jako wsparcie procesu leczenia pacjentów, odzież uciskowa może stanowić wyłącznie jakiś element, np. rękaw, spodenki, może również być kombinezonem obejmującym całe ciało. Zaopatrzenie kompresyjne zawiera włókna elastomerowe i przędzę, która służy do wywierania znacznego nacisku mechanicznego na powierzchnię ciała w celu stabilizacji, kompresji i podparcia leżących poniżej tkanek [11].
W latach 90. XX wieku w ramach terapii w celu dynamicznej korekcji proprioceptywnej rozpoczęto stosowanie kombinezonów Adeli [25]. Od tego czasu do pracy z pacjentem skonstruowano innego rodzaju kombinezony, zapewniające dodatkowe wsparcie oraz stymulację dla danej grupy pacjentów. Wśród nich najbardziej popularne są: TheraSuit, PediaSuit, Dunag [21]. Kombinezony te zawierają elastyczne linki, które w czasie użytkowania generują odpowiednio dawkowane siły [14]. Linki te wywołują kompresję w obrębie stawów – dostarczają w ten sposób informacji proprioceptywnych i poprawiają stabilność postawy podczas aktywności. Praca w kombinezonie zapewnia biomechaniczne wyrównanie segmentów ciała i stymulację proprioceptywną, co wpływa na poprawę kontroli postawy oraz kontroli motorycznej w czasie trwania różnego rodzaju aktywności [4].
Dynamiczne ortezy z elastomeru, takie jak Thera-Togs (TT) i Dynamic Movement Orthoses, wytwarzają siły naciskające na dane części ciała [4, 14]. Można je dopasować do większości pacjentów. Kombinezony są uszyte z dobrze dopasowanych tkanin, tym samym stanowią coś w rodzaju drugiej skóry pacjenta. Dzięki temu mogą być wygodniejsze niż tradycyjne sztywne ortezy tułowia. Komfort noszenia może być czynnikiem warunkującym częstsze ich użytkowanie, nierzadko również w warunkach domowych. Badacze wskazują na potencjał tego rodzaju zaopatrzenia w zakresie poprawy kontroli postawy i chodu [3, 4, 6, 14, 16].
REKLAMA
Kombinezon TheraTogs — metodyka działania
TheraTogs jest swoistą bielizną, ponieważ jego podstawowa warstwa ściśle przylega do ciała. Jest wykonana z delta-flexu – lekkiego, oddychającego materiału, wrażliwego na rzepy i rozciąganie. Materiał ten zapewnia delikatną, pasywną siłę w celu skorygowania i wyrównania segmentów ciała, napięcia mięśniowego poprzez połączenie kamizelki obejmującej górną część tułowia oraz spodenek na kończyny dolne. TheraTogs obejmuje tułów i biodra materiałem, który jest odporny na rozciąganie w pionie i jednocześnie umożliwia rozciąganie w poziomie. System ten może poprawić stabilność stawów, postawę i umiejętności chodu [8].
W skład kombinezonu oprócz warstwy odzieży wchodzą elastyczne taśmy mocowane za pomocą rzepów do kamizelki, szortów i mankietów na kończynach dolnych lub kończynach górnych. Sposób założenia ma na celu poprawę ułożenia postawy, stabilności stawów i sprawności ruchowej. Zastosowanie dodatkowych mocowań w postaci taśm przyczepianych do kombinezonu za pomocą rzepów umożliwia korekcję ustawienia kręgosłupa, miednicy, łopatek i kończyn. Podczas używania kombinezonu mięśnie antygrawitacyjne są rekrutowane w no...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!