Okres poporodowy stanowi idealny moment na zainteresowanie się aktywnością fizyczną. Dotyczy to nie tylko kobiet prowadzących dotąd bierny tryb życia, ale również tych, które przez całą ciążę korzystały z różnych form ruchu. Każdy wysiłek fizyczny, odpowiednio i rozsądnie dobrany do potrzeb i aktualnego stanu zdrowia kobiety, jest nie tylko wskazany, ale również, jeśli wykonywany jest z zadowoleniem i zaangażowaniem, może przynieść wymierne korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.
REKLAMA
Połóg
Połóg to okres, który rozpoczyna się bezpośrednio po porodzie z chwilą urodzenia popłodu, tj. łożyska i błon płodowych. Trwa 6–8 tygodni i stanowi czas rehabilitacji organizmu kobiety, w którym następuje cofanie się zmian powstałych w czasie ciąży oraz porodu. Charakterystyczne dla okresu połogu są takie procesy jak: gojenie się ran porodowych, zapoczątkowanie laktogenezy i karmienia piersią, powrót płodności będący efektem wznowienia czynności jajników. Wyróżnić należy trzy następujące po sobie okresy połogu:
- Bezpośredni – stanowi pierwsze 24 godziny po porodzie. W tym czasie możliwe jest wystąpienie ostrych powikłań poporodowych lub powikłań związanych ze znieczuleniem.
- Wczesny połóg – obejmuje pierwszy tydzień po porodzie.
- Późny połóg – występuje do 6 tygodni po porodzie. Charakteryzuje się całkowitą inwolucją narządu rodnego oraz powrotem do stanu sprzed ciąży.
Inwolucja narządu rodnego jest procesem przebiegającym w obrębie matczynych narządów takich jak macica, skóra brzucha, pęcherz moczowy oraz jelita. Polega na przywróceniu ich pierwotnej wielkości i kształtu. Warty podkreślenia jest jednak fakt, że nie u wszystkich kobiet możliwy jest powrót do anatomicznego stanu sprzed ciąży.
Należy pamiętać, że aktywność fizyczna prowadzona w połogu ma jedynie przygotować ciało do intensywniejszej walki o wymarzoną sylwetkę, którą można podjąć dopiero po 6–8 tygodniach po porodzie, jeśli lekarz na to pozwoli.
Mechanizmy odpowiadające za zmiany w okresie poporodowym:
- przywrócenie prawidłowej gospodarki hormonalnej – zaprzestanie działania hormonów wydzielanych w okresie ciąży,
- skurcze połogowe macicy – ich zadaniem jest zmniejszenie stopnia ukrwienia ma...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!