Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

20 lutego 2020

Choroba zwyrodnieniowa stawów - epidemia XXI wieku

207

ChZS, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów (znana również jako osteoartroza), jest najczęstszą chorobą stawów, przyczyną bólu i inwalidztwa, która dotyka ponad połowę osób po 40. roku życia [1].

ChZS nie tylko zaburza tworzenie chrząstki stawowej, lecz także doprowadza do jej zniszczenia. W zdrowym stawie mechanizmy odpowiadające za tworzenie i rozpad chrząstki są w równowadze. Natomiast w ChZS uważa się, że na skutek zbyt dużego obciążenia stawu dochodzi do zakłócenia współistniejących procesów tworzenia oraz degradacji chrząstki stawowej. W wyniku tych zaburzeń następuje rozmiękanie chrząstki, a z czasem dochodzi do jej ubytku. Należy pamiętać, że ChZS jest chorobą, która może postępować przewlekle przez wiele, wiele lat i często na początku nie daje żadnych objawów.
 


Najczęstszym objawem, który budzi pierwszy niepokój, jest ból w obrębie stawu. Najpierw pojawia się w wyniku ruchu, później również w spoczynku i podczas snu. Tkliwość oraz obrzęk stawu, jego niestabilność, sztywność, a także odgłos i uczucie trzeszczenia powinny być sygnałem, że należy wybrać się do specjalisty.
Zgodnie z rekomendacjami reumatologicznymi [2] leczenie ChZS powinno obejmować zarówno wykorzystanie metod niefarmakologicznych (współpraca z fizjoterapeutą, ćwiczenia, zmiana diety, pomoce), jak i farmakologicznych.
Lekiem pierwszego rzutu w ChZS jest lek z grupy SYSADOA [3]. Większość leków z tej grupy to leki na receptę. Jedynie ASU (tj. niezmydlające się frakcje z awokado i soi) jest dostępne bez recepty. ASU (lek Piascledine) to lek stosowany w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, takich jak ból i trudności w poruszaniu się. Piascledine pozwala odstawić leki przeciwbólowe i przeciwzapalne lub zmniejszyć ilość leków zażywanych. Należy do grupy leków zwanych innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i przeciwreumatycznymi. Określa się je również jako objawowe, powolnie działające leki w chorobie zwyrodnieniowej stawów (SYSADOA). Niezmydlające się frakcje obejmują wszystkie składniki, które po procesie biotechnologicznym, zwanym zmydlaniem, są słabo rozpuszczalne w wodzie. Oleje zawierają zwykle mniej niż 2% frakcji niezmydlającej się. To oznacza, że nie wystarczy zjeść awokado czy garść soi bądź wypić łyżkę oleju pozyskanego z tych składników, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość składników zawartych w leku Piascledine.
Lek Piascledine znajduje swoje zastosowanie w ChZS:

  • wpływa na tworzenie kolagenu i proteoglikanów, przywracając ich fizjologiczne proporcje w stawie,
  • ma działanie ograniczające degradację składników chrząstki,
  • zmniejsza wytwarzanie substancji prozapalnych.

Dzięki temu lek Piascledine wpływa na naprawę i ochronę składników chrząstki. Ponadto zmniejsza proces niszczenia chrząstki stawowej i pozwala odstawić leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bądź ograniczyć ich przyjmowanie średnio o mniej więcej 60 tabletek miesięcznie [4]! 

Piśmiennictwo

  1. Leszczyński P., Pawlak-Buś K., Choroba zwyrodnieniowa stawów – epidemia XXI wieku, Farmacja Współczesna 2008; 1: 79–87.
  2. Jordan K.M. i wsp., EULAR Recommendations 2003: an evidence based approach to the management of knee osteoarthritis: Report of a Task Force of the Standing Committee for International Clinical Studies Including Therapeutic Trials (ESCISIT), Ann Rheum Dis 2003; 62 (12): 1145–1155.
  3. Bruyère O. i wsp., An updated algorithm recommendation for the management of knee osteoarthritis from the European Society for Clinical and Economic Aspects of Osteoporosis, Osteoarthritis and MusculoskeletalDiseases (ESCEO), Semin Arthritis Rheum 2019; 49 (3): 337–350.
  4. Charakterystyka produktu leczniczego Piascledine.

Przypisy