Ból szyi definiowany jest jako ból i/lub sztywność odczuwana na powierzchni grzbietowej ciała pomiędzy potylicą a wyniosłością siódmego kręgu szyjnego. Dolegliwościom tym może towarzyszyć ból w okolicy potylicznej, górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa oraz szczęki. Dodatkowo może się pojawić ból promieniujący do okolicy międzyłopatkowej lub kończyn górnych [1].
Ból i upośledzenie funkcji szyi są dosyć powszechne. Szacuje się, że od 22 do 70% populacji doświadczy bólu szyi na jakimś etapie życia. Częstość jego występowania wzrasta wraz z wiekiem. Chociaż naturalna historia rozwoju i przebiegu bólu szyi jest korzystna, częstotliwość przechodzenia dolegliwości ostrych w przewlekłe oraz tendencja do nawrotów są duże [2].
Ból szyi jest drugą po bólu lędźwiowo-krzyżowym mięśniowo-szkieletową dysfunkcją, która w istotny sposób powoduje obciążenie ekonomiczne i zdrowotne, będąc jednocześnie częstym źródłem niepełnosprawności. Przyczyn wpływających na rozwijanie się bólu szyi jest wiele. Zalicza się do nich m.in. chorobę zwyrodnieniową, urazy, guzy, infekcje, dysfunkcje mięśniowo-powięziowe oraz choroby reumatyczne. Znaczny odsetek bólów szyi nie jest jednak przypisywany do specyficznej choroby lub zaburzenia, a raczej klasyfikowany jako bóle szyi o podłożu mechanicznym, a więc mięśniowo-powięziowo-szkieletowym [3].
REKLAMA
Diagnostyka
Obecnie dla większości dysfunkcji odcinka szyjnego nie ma ściśle określonych kryteriów diagnostycznych. Ponadto u większości pacjentów uskarżających się na ból szyi i związane z nim objawy w górnym kwadrancie ciała przyczyna patoanatomiczna nie może być zidentyfikowana. Dlatego też, gdy tylko poważna medyczna patologia zostanie wykluczona, pacjenci najczęściej są klasyfikowani jako posiadający zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, konflikt korzeniowo-dyskowy lub zwyczajnie ból mechaniczny szyi [3].
Podczas wywiadu oraz oceny funkcjonalnej pacjenta, który zgłosił się z dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego kręgosłupa, szczególną uwagę należy zwrócić na zgłaszane przez niego objawy. Jak zostało to już wcześniej wspomniane, u większości pacjentów ból szyi będzie miał podłoże mechaniczne. Jednak u niewielkiego odsetka pacjentów ból może być związany z czymś poważniejszym, np. z mielopatią szyjną, niestabilnością w górnym odcinku szyjnym, złamaniem, nowotworem, zaburzeniem krążenia lub chorobą układową. Fizjoterapeuta musi być świadom kluczowych objawów związanych z poważnymi patologiami odcinka szyjnego, nieustannie weryfikować ich obecność i w razie podejrzeń kierować pacjenta do odpowiedniego spec...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!