Problem określany mianem łokcia tenisisty lub golfisty dość jednoznacznie kojarzy się z przypadłością dotykającą sportowców. W rzeczywistości jest to schorzenie występujące u wielu innych osób, które niekoniecznie muszą być powiązane z aktywnym trybem życia. Czy innowacyjna terapia TECAR znajduje zastosowanie w leczeniu tej dolegliwości?
Łokieć (nie tylko) tenisisty
Pod popularnymi pojęciami łokcia tenisisty, golfisty czy baseballisty kryje się schorzenie, które występuje u osób wykonujących częste i intensywne prace manualne. Wielogodzinne zaangażowanie rąk w połączeniu z nieodpowiednią ergonomią pracy całego ciała, brakiem optymalnej pozycji czy niewłaściwą biomechaniką skutkuje pojawieniem się wspomnianej dysfunkcji. W rzeczywistości problem łokcia tenisisty polega na entezopatii mięśni prostowników nadgarstka, które w większości przypadków są następstwem przeciążenia przyczepów ścięgien wspomnianych struktur mięśniowych do kości. Terapeuci niejednokrotnie wspominają, że łokieć tenisisty jest mniej lub bardziej zaawansowaną zmianą zapalną w obrębie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
POLECAMY
Przyczyny entezopatii – jak dochodzi do łokcia tenisisty?
Trudno wskazać jedną konkretną przyczynę, która może doprowadzić do pojawienia się stanu zapalnego bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Zdaniem specjalistów jest to zazwyczaj efekt oddziaływania szeregu czynników ryzyka, które w większości przypadków wynikają z rodzaju wykonywanej pracy. Lekarze i fizjoterapeuci wskazują, że mechanizm powstawania patologii o charakterze łokcia tenisisty jest niezwykle zróżnicowany.
Oto k...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!