Odpowiednie spożycie magnezu powinno być sprawą priorytetową przy planowaniu postępowania dietetycznego. Problemem jest jednak dobranie odpowiedniego zapotrzebowania dla danej jednostki. Statystyczny Jan Kowalski, którego głównym zadaniem fizycznym w ciągu dnia jest skakanie po kanałach w telewizorze, będzie zarówno zużywał, jak i potrzebował mniej magnezu niż sportowiec, który wykonuje jedną, dwie sesje treningowe dziennie. Co więcej, dzienne zapotrzebowanie na magnez może zdecydowanie różnić się u różnych ludzi –
zależnie od stylu życia, nawodnienia, epigenetyki, aktywności fizycznej, ilości wypitych płynów diuretycznych (kawa, herbata, zioła moczopędne) czy też potliwości.
Negatywny wpływ na poziom magnezu ma także ilość czynników stresowych, które wpływają na zmniejszenie poziomu magnezu i jego nasilone zużycie oraz wydalanie w przemianach nerkowych.
Niski poziom magnezu jest istotnie skorelowany z wieloma zaburzeniami zdrowotnymi, takimi jak alzheimer, ADHD, insulinooporność, choroby CVD, osteoporoza czy zaburzenia kurczliwości mięśni.
POLECAMY
Magnez – podstawowa rola w zdrowiu człowieka
Magnez jest kofaktorem ponad 300 reakcji w ludzkim organizmie. Z perspektywy typowo fizjoterapeutycznej najważniejsza jest rola magnezu w aspekcie pracy układu kostno-szkieletowego oraz jego wpływ na funkcjonowanie pompy sodowo-pot...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!