Problemy bólowe okolicy biodra

Protokoły fizjoterapeutyczne

W artykule znajdą się odpowiedzi na pytania:
1. Dlaczego dobra kondycja stawu biodrowego jest tak istotna?
2. Czym jest konfl ikt panewkowo-udowy i jakie daje objawy?
3. Jak istotne dla ogólnej kondycji biodra są zginacze stawu biodrowego?
4. Jakie są popularne objawy występujące u pacjentów, przypominające bóle stawu biodrowego?
5. Jakie są skuteczne techniki pracy ze stawem biodrowym?

Dlaczego dobra kondycja stawu biodrowego jest tak istotna?

Staw biodrowy jest jednym z największych stawów w ciele człowieka. To połączenie stawowe jest łącznikiem między tułowiem a kończynami dolnymi. Głowa kości udowej mocno i stabilnie osadzona w panewce pozwala przyjąć i przenieść spore obciążenia nie tylko osiowe, lecz także działające na biodro pod różnymi kątami. Mimo stabilności staw biodrowy jest także stawem mobilnym, a właściwie powinien nim być.
Warto zatrzymać się na chwilkę przy samej ruchomości, którą niestety w związku z prowadzonym stylem życia i specyfiką pracy człowiek znacznie ogranicza. Dzieje się tak dlatego, że ludzie większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Praca przy komputerze, długie godziny w podróży – tego zdecydowanie nie lubi staw biodrowy, podobnie jak pozostałe segmenty ludzkiego ciała. Niestety takiej ilości bezruchu nie można klasyfikować jako odpoczynku. Należy pamiętać, że struktury ciała człowieka potrzebują kompresji, dekompresji, okresowego wzrostu ciśnienia oraz temperatury, a także innych sił, które w pozytywny sposób będą wpływać na ich odżywienie.
Po przeczytaniu tego krótkiego wstępu odpowiedź na pytanie, dlaczego dobra kondycja stawu biodrowego jest aż tak istotna, nasuwa się sama! Jest to nieustannie pracująca, olbrzymia część ludzkiego ciała, więc dysfunkcja czy też restrykcja tego obszaru w myśl teorii sieci naczyń połączonych będzie wpływać na biomechanikę całego organizmu.
Wracając do samej ruchomości, można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość pacjentów będzie mieć problem w okolicy biodra, ponieważ jest ono zablokowane w pozycji zgięcia. To sytuacja związana z brakiem równowagi napięciowej między zginaczami a prostownikami biodra, kiedy sama miednica zaczyna ustawiać się w nieprawidłowy sposób w przodopochyleniu. Dochodzi do dysbalansu napięciowego, który może stanowić problem, a dokładniej – przyczynę bólu biodra. O samych zginaczach stawu biodrowego będzie mowa szerzej w kolejnych akapitach.
Co z ruchami rotacyjnymi, wyprostem oraz obwodzeniem? Niestety, to kolejne deficyty dotyczące ruchomości biodra. Trzeba pamiętać, że praca stawu biodrowego jedynie w płaszczyźnie strzałkowej nie zagwarantuje dobrej ruchomości w trakcie wykonywania różnego rodzaju czynności, np. jazdy na nartach, podczas której nieustannie zachodzi ruch rotacyjny bi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO