Protokół postępowania w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego wywołanych przepukliną z wykorzystaniem terapii ENF

Nowoczesne metody fizjoterapii Otwarty dostęp

Przepuklina kręgosłupa to poważny stan, który wiąże się z ostrymi lub przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Może prowadzić do ograniczenia ruchomości oraz problemów neurologicznych. Fizjoterapia pacjentów z przepukliną powinna być przeprowadzona w sposób ostrożny i dokładny, aby nie wywołać niepożądanych skutków terapii.

Przepuklina jest patologicznym stanem jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, który polega na przesunięciu się struktury w stronę kanału kręgowego oraz uciśnięciu włókien nerwowych. Konsekwencją tego jest szereg objawów o charakterze neurologicznym. Najczęściej spotykaną postacią w przypadku odcinka szyjnego jest przepuklina odcinka C6–C7, która wywołuje dolegliwości bólowe o różnym charakterze oraz nasileniu wskutek przemieszczania się jądra miażdżystego i ucisku korzeni nerwowych. 
Pacjent najczęściej zgłasza się do fizjoterapeuty w momencie, gdy pojawia się uczucie drętwienia rąk, czyli zaburzenia czucia powierzchownego w postaci mrowienia. Jest to najczęściej spotykany objaw, ponieważ już na tym etapie pacjent odczuwa znaczny dyskomfort związany z przepukliną. 
Innymi dolegliwościami, które pacjent może zgłaszać w przypadku przepukliny szyjnej, są: 

REK...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO