Zespół de Quervaina jest drugim najczęściej występującym schorzeniem w obrębie kończyny górnej obok zespołu cieśni nadgarstka. Określany jest jako zapalenie pochewek ścięgnistych mięśni pierwszego przedziału prostowników, który zawiera ścięgna mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka.
W wyniku długotrwałego procesu zapalnego dochodzi do stałego napięcia włókien i ścięgien oraz pogrubienia pochewek. Ilość płynu poślizgowego, który jest produkowany w ich wnętrzu, jest niedostateczna, wskutek czego pojawia się dotkliwe utrudnienie poślizgu ścięgien w obrębie pochewki. Zaburzony poślizg wywołuje tarcie, które prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. W tym artykule omawiamy charakterystykę choroby de Quervaina.
POLECAMY
Objawy
Choroba de Quervaina może przebiegać w sposób łagodny bądź prowadzić do silnych dolegliwości bólowych. Niewielkie dolegliwości bólowe będą powodować uczucie dyskomfortu głównie podczas pracy, przy czym dolegliwości te nie prowadzą do ograniczenia ruchomości kciuka i codziennego funkcjonowania. Przebieg choroby przy silnych dolegliwościach bólowych będzie prowadzić do występowania ograniczenia zakresu ruchomości.
Do głównych objawów zalicza się:
- ból, a także tkliwość w okolicy wyrostka rylcowatego oraz dystalnej części kości promieniowej,
- ból, który nasila się przy ruchach kciuka oraz nadgarstka, szczególnie przy ruchach rozciągających ścięgien,
- ograniczenie czynnej ruchomości kciuka oraz nadgarstka w wyniku nasilających się dolegliwości bólowych,
- tkliwość w okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej.
Przyczyny
Za główną przyczynę uważa się liczne przeciążenia oraz mikrourazy ścięgien kciuka. Obecnie zauważa się występowanie choroby u coraz młodszych osób. Jest ona wynikiem nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych, np. telefonów komórkowych, tabletów itp. Przyczyną zapalenia pochewki ścięgnistej mięśni prostowników mogą być także urazy nadgarstka oraz zmiany kostne...