Współcześnie korzystanie z sauny jest połączeniem zabiegu przegrzewania ciała przy zastosowaniu gorącego powietrza z okresowym, krótkim oddziaływaniem wilgotności, a następnie zabiegiem ochładzania ciała za pomoc ą kąpieli powietrznej oraz zimnej kąpieli wodnej.
REKLAMA
Sauna fińska
Korzystając z sauny, należy pamiętać o godzinnej przerwie od ostatniego posiłku oraz wypróżnieniu się przed zabiegiem. Należy także umyć i dokładnie osuszyć ciało. Po wejściu do komory należy położyć się lub usiąść na ręczniku. Przy pierwszym wejściu należy usiąść na najniższym stopniu ławy, przy następnych można przesiadać się wyżej.
Temperatura zależna jest od wysokości ławy – w zależności od tolerancji ciepła wybierany jest określony poziom. Im wyższy poziom ławy, tym wyższa tolerancja na ciepło. Efekt przegrzania wzmaga polewanie kamieni wodą, można to robić podczas pierwszego bądź kolejnych wejść do komory. Aby zwiększyć odczyn ze strony naczyń krwionośnych, zaleca się rozcieranie skóry szczotkami lub chłostanie cienkimi gałązkami.
W przypadku złej tolerancji temperatury możliwe jest chłodzenie twarzy i okolicy serca zimną wodą. Ogrzewanie w saunie powinno trwać 5–12 minut, po czym należy ochłodzić ciało. Chłodzenie zazwyczaj polega na polewaniu zimną wodą, zanurzeniu w basenie, natrysku lub nacieraniu śniegiem. Wskazane jest także „chłodzenie płuc”. Osiąga się to poprzez specjalne oddychanie, tj. wydłużenie fazy wydechu w stosunku do fazy wdechu.
Ochładzanie ciała nie może być gwałtowne. Po schłodzeniu należy ogrzać stopy w ciepłej wodzie, następnie umyć skórę chłodną wodą. Całkowity czas chłodzenia nie powinien przekraczać 12 minut. Po dokładnym osuszeniu można ponownie wejść do komory sauny. Należy powtórzyć ten proces 2–3 razy.
Po zakończeniu korzystania z sauny zwykle stosuje się chłodną kąpiel i półgodzinny wypoczynek. Należy także wypić umiarkowaną ilość wody mineralnej bądź soku pomidorowego (duża zawartość potasu). Korzystne efekty uzyskuje się już przy jednej wizyc...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!