Reumatoidalne zapalenie stawów występuje średnio u 1% populacji. Choroba pojawia się u osób w różnym wieku, 2–4 razy częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Może rozwijać się w każdym wieku, jednak najczęściej rozpoczyna się pomiędzy 25. a 50. rokiem życia [2]. Etiologia RZS jest nieznana. Określono jednak predyspozycje genetyczne. Należy wspomnieć, że istotną rolę w pojawieniu się RZS odgrywają czynniki środowiskowe.
REKLAMA
U większości chorych pierwsze symptomy choroby występują jako nieswoiste objawy ogólne w postaci uczucia rozbicia, wzmożonej potliwości, zmatowienia paznokci. Typowym objawem choroby jest przewlekłe zapalenie torebek stawowych wraz z tworzeniem zgrubień i niszczeniem chrząstek. Zapalenie pojawia się w małych stawach, szczególnie palców, jest symetryczne. Wraz z zaawansowaniem choroby proces zapalny obejmuje coraz większą liczbę stawów w kierunku od obwodu do linii środkowej ciała. Klinicznymi cechami zajęcia stawów chorobą RZS jest ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości, sztywność i cechy zapalenia [3, 4].
Stopa reumatoidalna
Zespół patologicznych objawów dotyczących stopy w przebiegu RZS nosi miano stopy reumatoidalnej.
Deformacje stawów i ścięgien stóp powstałe na tle choroby zwyrodnieniowej mogą prowadzić do szeregu zmian. W przebiegu choroby zaobserwować można:
- obniżenie sklepienia podłużnego i poprzecznego z nadmiernym obniżeniem głów kości śródstopia,
- podwichnięcia i zwichnięcia w stawach śródstopno-paliczkowych,
- koślawe ustawienie stępu,
- wykształcenie stopy płasko-koślawej,
- koślawe ustawienie palucha,
- odchylenia palców II–V,
- powstanie palców młoteczkowatych,
- niszczenie powierzchni stawowych stępu – zesztywnienia, ograniczenia bądź zniesienia nawracania i odwracania,
- zanik tkanki miękkiej, zwłaszcza po stronie podeszwowej przodostopia, co prowadzi, w połączeniu z deformacjami, do powstania modzeli,
- zapalenie kaletek maziowych, szczególnie przedniej kaletki maziowej ścięgna Achillesa,
- ból, często bardzo silny, zwłaszcza w przodostopiu i w okolicy pięty,
- opuchnięcia w okolicy stawu skokowego i stawów śródstopno-paliczkowych. W wyniku stanu zapalnego błony maziowej występuje obrzęk poniżej kostki bocznej i z jej boku [1–5].
Stopień deformacji | Charakterystyka |
I | deformacje z możliwością czynnej korekty |
II | deformacje z możliwością biernej korekty |
III | deformacje utrwalone |
Deformacje stopy w RZS obejmują również staw skokowy dolny, odpowiadający przeważnie za ruchy nawracania i odwracania kości piętowej, w mniejszym stopniu za ruchy zginania grzbietowego i ...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!