Terapia manualna według Briana Mulligana na przykładzie stawu skokowego

Protokoły fizjoterapeutyczne

Terapia manualna Briana Mulligana znalazła ugruntowaną pozycję w światowej fi zjoterapii dzięki swojej skuteczności potwierdzonej licznymi badaniami naukowymi. Niewątpliwą zaletą tej metody jest praca w pozycji funkcjonalnej leczonego stawu oraz aktywność pacjenta podczas mobilizacji.

Terapia manualna to metoda diagnostyczno- -lecznicza chorób układu ruchu. Znana była już w starożytności, kiedy to Hipokrates opisywał jej zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Średniowiecze obfitowało w wojny, klęski głodu i epidemie, co sprzyjało rozwojowi nauk medycznych, ale to wieki XIX i XX był przełomowe w rozwoju terapii manualnej.
Pehr Henrik Ling (1776–1839), nazywany ojcem szwedzkiej gimnastyki leczniczej i fizjoterapii manualnej, stworzył pierwszą szkołę fizjoterapii i jako pierwszy wprowadził termin „fizjoterapia”. XX w. to prawdziwy rozkwit terapii manualnej nie tylko w zakresie narządu ruchu. Thure Brandt stworzył podwaliny dzisiejszej fizjoterapii uroginekologicznej i terapii wisceralnej. W tym okresie usystematyzowano techniki manualne oraz powstały pierwsze publikacje naukowe. Istotny wpływ na rozwój miały dobrze nam znane nazwiska, jak chociażby James Cyriax, Karel Lewit, Vladimir Janda, Olaf Evjenth, Freddy Kaltenborn, Geoff Maitland czy właśnie Brian Mulligan.

REKLAMA

Terapia manualna według Briana Mulligana

W latach 90. XX wieku nowozelandzki fizjoterapeuta Brian R. Mulligan na podstawie wieloletnich doświadczeń w pracy z pacjentem opracował, a następnie opublikował spe...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO