Uzupełnianie niedoborów i rehabilitacja jako skuteczny duet w walce z bólem pleców

Z praktyki gabinetu

Ból to objaw, który w medycynie występuje najczęściej. Jest oznaką choroby bądź urazu. Jeżeli uszkodzenie tkanek jest nieuchronne, to w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym dochodzi do powstania głębokich, jednak odwracalnych zmian wyrażających się nadwrażliwością i długotrwałym bólem w odpowiedzi na odczyn zapalny w uszkodzonych tkankach, które otaczają struktury nerwowe. Ból kręgosłupa może pochodzić z jednego z tych regionów bądź z obu.

W przypadku bólów pleców, które wynikają z zaburzenia układu nerwowego, ważna jest przede wszystkim właściwa rehabilitacja. Równie ważne jest odpowiednie uzupełnianie składników odżywczych, które wpływają na przyspieszenie regeneracji uszkodzonych połączeń nerwowych, co w dalszej części wpływa na przyspieszenie powrotu do zdrowia.

REKLAMA

Znaczenie układu nerwowego

Funkcję układu nerwowego można sprowadzić do następujących czynności:

 • odbiera bodźce działające na organizm z otoczenia bądź powstające w samym ustroju,
 • przekształca te bodźce w impulsy nerwowe, które są przewodzone do ośrodków nerwowych i tam integrowane,
 • przesyła pobudzenia nerwowe (impulsy) do narządów całego ciała, dzięki którym organizm reaguje na środowisko.

Podział układu nerwowego

Układ nerwowy z punktu widzenia topograficznego dzieli się na:

 • ośrodkowy:
 • mózgowie (mózg, pień mózgu, móżdżek),
 • rdzeń kręgowy;
 • obwodowy:
 • nerwy czaszkowe,
 • nerwy rdzeniowe.

Ból neuropatyczny

Jest to ból, który powstaje w układzie nerwowym. Uważa się, iż ból neuropatyczny może być spowodowany uszkodzeniem ośrodkowym, może dotyczyć splotów bądź nerwów obwodowych. W prawidłowych warunkach nerwy przesyłają sygnały bólowe poprzez rdzeń kręgowy do mózgu. Owe sygnały informują o możliwym bądź istniejącym uszkodzeniu tkanek i narządów. 
Ból neuropatyczny powstaje, gdy zostaje zaburzone przewodzenie informacji czuciowych i ruchowych wzdłuż włókien nerwowych bądź ich odbiór w rdzeniu kręgowym i mózgu. W wyniku fizycznego bądź chemicznego uszkodzenia struktur nerwowych czy też z powodu zaburzenia ich działania zaczynają one wysyłać nieprawidłowe informacje o bólu. Jest to ból neuropatyczny, który wynika z uszkodzenia obwodowego układu nerwowego (nerwów). Taki ból nazywa się nerwobólem, neuralgią bądź neuropatią. Przy uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego mózg także odbiera nieprawidłowe sygnały bólowe. Jest to tzw. ośrodkowy ból neuropatyczny. Zasadniczym objawem bólu neuropatycznego jest nieprzyjemny, uciążliwy, piekący ból, któremu towarzyszy drętwienie, palenie, mrowienie.

Układ nerwowy obwodowy – nerwy rdzeniowe

Nerwy obwodowe zawierają włókna czuciowe oraz ruchowe somatyczne i autonomiczne.
Od rdzenia kręgowego odchodzi zazwyczaj 31 par nerwów rdzeniow...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
 • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
 • ...i wiele więcej!

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO