Zespoły bólowe stawu ramiennego a terapia manualna i ćwiczenia

Protokoły fizjoterapeutyczne

Zespoły bólowe stawu ramiennego to temat, który spędza sen z powiek niejednemu pacjentowi. Objaw zamrożonego barku, zespoły przeciążeniowe stożka rotatorów, zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia, ograniczenia ruchomości wynikające z napięcia tkanek miękkich oraz wiele, wiele innych. To wszystko bardzo popularne dolegliwości w obszarze obręczy ramiennej.

Dlaczego dolegliwości w obszarze obręczy ramiennej jest tak dużo, mimo iż wymieniono tylko część z nich? By odpowiedzieć na to pytanie, należy w skrócie scharakteryzować kilka połączeń stawowych oraz zależności mięśniowych. Nie, nie będzie to typowa powtórka z anatomii człowieka, lecz zwrócenie uwagi na kilka bardzo istotnych kwestii dotyczących pracy z tym segmentem. W przekonaniu autora większość – jeśli nie wszystkie – dolegliwości diagnozowanych jako „problem w obszarze stawu ramiennego” jest jedynie wynikiem dysfunkcji tkanek okalających to połączenie stawowe. Po chwili zastanowienia można dojść do wniosku, iż staw ramienny jest tak naprawdę zależny od ułożenia łopatki, obojczyka i kondycji kręgosłupa szyjnego lub piersiowego. 

REKLAMA

Niniejszy artykuł będzie traktował o dolegliwościach w obszarze stawu ramiennego, niemniej jednak największą część zajmie opis posturalny łopatki. Dlaczego? Ponieważ to od niej w olbrzymim stopniu zależy staw ramienny. To w wyniku dysfunkcji posturalnych łopatki dochodzi do wspomnianych na początku artykułu dysfunkcji. 

Anatomia

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że staw ramienny jest skonstruowany w taki, a nie inny sposób. Ilość dysfunkcji w jego obszarze wynika niejako z jego budowy. Jest on stawem kulistym wolnym o nieograniczonej swobodzie ruchu. Z tego powodu jest stawem podatnym na różnego typu zmiany i przeciążenia, mimo iż jest tak mobilny. 

To, co dzieje się na wysokości głowy kości ramiennej oraz panewki stawu ramiennego znajdującej się na brzegu bocznym łopatki, to nie wszystko; właściwie od tych struktur mało zależy, a może lepiej powiedzieć, że to one zależą „od”. Są jedynie połączeniem tworzącym staw ramienny. Jeśli chodzi zarówno o to połączenie, jak i o kondycję kończyny górnej w szeroko rozumianym tego słowa znaczeniu, to w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO