Skoliozy idiopatyczne stanowią ważny problem terapeutyczny u dzieci i młodzieży. Ich progresywny charakter, brak odpowiedniej diagnostyki – zarówno obrazowej, jak i funkcjonalnej – oraz wynikające z braku doświadczenia i wiedzy błędy terapii zmniejszają efekt leczenia. W ostatnich latach pojawiające się nowe metody leczenia zwiększyły różnorodność technik i sposobów postępowania fizjoterapeutycznego, a rozwój techniki rozszerza możliwości diagnostyczne, ułatwiając w ten sposób dobór odpowiedniego programu kinezyterapeutycznego i zmniejsza możliwość pojawiania się błędów w terapii.
Pod postacią skoliozy na pozór idiopatycznej często pojawiają się wady wrodzone kręgosłupa. Współpraca z lekarzem ortopedą, prawidłowa diagnostyka obrazowa oraz rozwaga w czasie planowania leczenia pozwalają na uniknięcie powikłań terapeutycznych. Obecność wad wrodzonych lub skolioz o podłożu genetycznym powoduje zmianę podejścia fizjoterapeutycznego w czasie procesu leczenia pacjenta. Program usprawniania terapeutycznego powinien zatem opierać się nie tylko na badaniu funkcjonalnym, ale także na zweryfikowaniu go badaniem obrazowym (rentgenograficznym – RTG) w celu wykluczenia innych niż skolioza zaburzeń kręgosłupa. Wykonanie zdjęcia RTG nie służy tylko ocenie kąta Cobba i innych parametrów skoliozy, ale także wykluczeniu innych zmian kręgosłupa będących często przeciwwskazaniem do terapii.
POLECAMY
Badanie całego ciała, nie tylko kręgosłupa, zwrócenie uwagi na inne elementy niezwiązane z narządem ruchu jest także częścią badania fizjoterapeutycznego. Obecność m.in. znamion na skórze, plam i przebarwień czy owłosienia w okolicy kręgosłupa oraz innych niepojących objawów to czerwone światło w dalszym postępowaniu leczniczym. Widoczne zmiany skórne często mogą być objawem chorób o podłożu genetycznym, czemu mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony innych układów i narządów. Wówczas standardowe postępowanie kinezyterapeutyczne może przynieść niepożądane odpowiedzi terapeutyczne. W przypadku leczenia skolioz o innym podłożu niż idiopatycznym należy zachować szczególną ostrożność.
Choroba Recklinghausena
Przykładem skrzywienia kręgosłupa powstającego w wyniku zmian w układzie nerwowym jest skolioza występująca w chorobie Recklinghausena. Jest to schorzenie o charakterze genetycznym, charakteryzujące się bardzo dużą różnorodnością objawów klinicznych. Do najczęściej spotykanych zalicza si...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!