In Alport syndrome, there are some damages including kidney. One of the possible reasons of the hemorrhagic stroke in the case of the patient (a 35-year old man using treatment of renal replacement dialysis from years) was hypertension. The process of improvement of the patient in the first year after a stroke was submitted for analysis. Short-term goals were achieved. To gain all long-term goals further improvement, especially comprehensive is necessary.
REKLAMA
W zespole Alporta uszkodzeniu ulegają m.in. nerki. Jedną z możliwych przyczyn udaru krwotocznego u pacjenta (mężczyzna, 35 lat, od lat korzystający z leczenia nerkozastępczego dializą) było nadciśnienie. Analizie poddano proces usprawniania pacjenta w pierwszym roku po udarze. Cele krótkoterminowe zostały osiągnięte. Aby osiągnąć wszystkie cele długoterminowe, konieczne jest dalsze usprawnianie, najlepiej kompleksowe.
Wstęp
Udar krwotoczny to diagnoza, jaką co roku w Polsce słyszy 60 000 osób (według Fundacji Udaru Mózgu). Jeśli incydent dokonuje się przed 50. rokiem życia, zwiększa statystyki dotyczące osób młodych [1, 2]. Zespół Alporta to genetyczna choroba należąca do glomerulopatii rodzinnych, w której uszkodzeniu ulegają nerki, słuch i wzrok [3].
Cel pracy
Próba analizy przebiegu usprawniania w trakcie pierwszego roku po udarze u osoby młodej, obarczonej chorobą genetyczną. Za cel przyjęto przeanalizowanie szybkości i etapowości następujących zmian. Analiza zostanie przeprowadzona na podstawie dokumentacji szpitalnej (pierwsze 10 tygodni po udarze) i dokumentacji autorów (okres do roku po udarze). Za cel przyjmuje się zweryfikowanie konieczności wczesnego, ciągłego, systematycznego i wielodyscyplinarnego wspierania pacjenta neurologicznego.
Opis przypadku
Pacjent, którego dotyczy analiza, to mężczyzna (35 lat) po obustronnej nefrektomii nerek własnych z powodu zmian wstecznych (przewlekła niewydolność nerek własnych w przebiegu przewlekłego kłębuszkowego zapalenia), po dwukrotnym przeszczepie (w 2010 i 2015 r.) i dwukrotnym odrzuceniu nerek przeszczepionych. Korzystał i nadal korzysta z leczenia nerkozastępczego hemodializą, aktualnie oczekuje na trzeci przeszczep. Był i jest leczony na nadciśnienie. Niewydolność serca na poziomie EF 35–40%. Mając od lat zdiagnozowany zespół Alporta, doznał udaru krwotocznego.
Pierwszymi objawami dokonującego się udaru krwotocznego były bóle głowy, które zaistniały w trakcie prowadzenia auta. Pacjent trafił na SOR, w momencie przyjęcia miał ciśnienie 219/123 mmHg. Postawiono rozpoznanie udaru krwotocznego lewej półkuli mózgu z przebiciem do układu komorowego. Krwawienie nastąpiło do płata czołowego, ciemieniowego i sk...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!